محوطه سازی

محوطه سازی

«محوطه سازی» به تعبیری گسترده، هر اقدامی برای زیباسازی فضای خارجی خانه، ویلا، شرکت و … است. این کلمه لندسکیپ (Landscaping) با «منظره» مرتبط است. وقتی در حیاط خود منظره‌سازی می‌کنید، در واقع درگیر محوطه سازی هستید.

به عبارت سادهتر، اگر میتوانید از پنجره خود به بیرون نگاه کنید و یک ویژگی ثابت را در حیاط خود مشاهده کنید که بر زیبایی شناسی کلی یا عملکرد ملک شما تأثیر بگذارد، آن ویژگی بخشی از «محوطه سازی» است. توجه داشته باشید که برخی از ویژگیهای عملی محوطه سازی شخصی مانند سیستم زهکشی زیرزمینی حتی اگر در ظاهر دیده نشود از اهمیت اساسی برخوردار است.

محوطه سازی

همزیستی خانه و محوطه سازی

در حالی که موارد فوق، یک تعریف ساده و کارآمد از اصطلاح «محوطه سازی» را ارائه می‌دهد، افرادی که تازه صاحب خانه شده اند اغلب می‌خواهند بدانند که در کل، چه نوع کارهایی می‌توانند انجام دهند یا یک گروه حرفه‌ای را برای انجام آن کارها استخدام کنند تا بتوانند عملکرد حیاط و محوطه خود را بهبود بخشند. بنابراین در زیر، نگاهی گذرا به برخی از انواع مختلف ویژگی‌های محوطه سازی باغ و یا محوطه سازی باغچه که می‌توانید در ملک خود از آن‌ها استفاده کنید می‌اندازیم. همه صاحبخانه‌ها نمی‌خواهند همه مواردی که در زیر مورد بحث قرار می‌گیرند را به کار ببرند، اما بیشتر افراد می‌خواهند حداقل برخی از موارد این لیست را داشته باشند:

قبل از شروع، یک سوال اساسی وجود دارد. آیا یک خانه و محوطه سازی حیاط آن باید با یکدیگر هماهنگ باشند؟ بحث نگرانی‌هایی مانند کاشت درختان سایه‌دار در جنوب خانه خود برای کاهش هزینه‌های انرژی نیست؛ بحث این است که آیا شیوه ظاهری خانه شما ‌می‌تواند در تصمیم‌گیری‌های مربوط به محوطه سازی باغچه آن مانند انتخاب گیاه و چیدمان گیاه تأثیر بگذارد؟

بعضی از مالکان خانه دوست دارند خانه و محوطه سازی خود را با هم هماهنگ کنند. این آسان است، اما هماهنگ‌سازی خانه و حیاط تا چه حد لازم است؟ به عنوان مثال، اگر سبک خانه شما به شکل یک کلبه نباشد، آیا هنوز هم می‌توانید به سبک کلبه-باغ منظره‌سازی کنید؟ شکی نیست که برخی از انواع منظره‌ها به برخی از خانه‌ها بیشتر از سایر خانه‌ها می‌آید.

دستیابی به هماهنگی، گاه به صورت شهودی امکان پذیر است. اما اگر در مورد تکمیل خانه خود با محوطه سازی جدی هستید، باید در سطحی بالاتر عمل کنید: طراحی منظر؛ که در اصل یک هنر است.

چه مکان‌هایی نیاز به محوطه سازی دارد؟

هر فضایی که قابلیت ایجاد فضا سازی داشته باشد و دارای چشم انداز باشد، را می‌توان محوطه ساخت. محوطه سازی باغچه، محوطه سازی ویلا، محوطه سازی باغ، محوطه سازی حیاط منزل و شرکت، بیمارستان، فروشگاه، طراحی فضای سبز، طراحی باغچه ویلا، طراحی حیاط خانه‌های ویلایی و … از فضاهایی است که این قابلیت را دارند.

انواع ویژگی‌های و المان‌های محوطه سازی

در اینجا انواع مختلفی از ویژگی‌های محوطه سازی ارائه شده است. فکر نکنید که همه این‌ها را باید در محوطه سازی خود قرار دهید! محوطه سازی‌های شگفت انگیزی وجود دارند که نیمی از این موارد یا بیشتر را در خود ندارند. موارد زیر فقط نمونه اند.

 • پیاده‌روها
 • نرده‌ها و پرچین‌ها
 • چشمه‌ و برکه
 • آبنما
 • آلاچیق
 • نورپردازی
 • استخر
 • مزارع
 • مسیرهای رانندگی
انواع ویژگی‌های محوطه سازی

بیشتر بخوانید: انواع نمای بیرونی ساختمان ویلایی

قبل از شروع محوطه سازی

اکنون شما درباره حوزه محوطه سازی یک ایده اولیه دارید. اما قبل از اینکه هر کاری را در رابطه با محوطه سازی حیاط خود شروع کنید، چه چیز دیگری را باید در نظر بگیرید؟

اولین سؤالی که باید از خود بپرسید این است: آیا من قصد دارم برای همیشه در این ملک بمانم یا نه؟

پاسخ به این سؤال اولویت‌های شما را روشن می‌کند و به ایجاد یک ایده کلی برای پروژه‌های محوطه سازی منزل کمک می‌کند. اگر در خانه خودتان به عنوان اقامتگاه مادام العمر محوطه سازی می‌کنید، فقط باید سلیقه خودتان را در نظر بگیرید. اما اگر ملک شما روزی برای فروش به بقیه افراد در لیست املاک و مستغلات قرار می‌گیرد، باید تلاش کنید محوطه سازی شما قابل تغییر و انعطاف باشد؛ زیرا شما اساساً دارید برای سلیقه افراد دیگر – یعنی سلایق خریداران بالقوه املاک و مستغلات – محوطه سازی می‌کنید.

از اشتباهات گران قیمت در محوطه سازی اجتناب کنید

مانند سایر جنبه‌های زندگی، برخی از بهترین تصمیم‌های مربوط به محوطه سازی منازل زمانی گرفته می‌شوند که اشتباهی مرتکب می‌شوید و یاد می‌گیرید چه کاری را نباید انجام دهید. به عنوان مثال، برخی از افراد که می‌خواهند همه کار را خودشان انجام دهند و از ایده شروع از یک تخته سنگ خالی هیجان زده هستند، تصمیم می‌گیرند با برداشتن یک درخت بزرگ از محوطه خود، تغییر در محوطه سازی منزل را آغاز کنند. انجمن محوطه سازی، تصریح می‌کند که این ایده چقدر می‌تواند بد باشد:

در یک مطالعه، ۸۳ درصد از کارشناسان مسکن معتقدند که درختان بالغ دارای تأثیر قوی یا متوسط ​​در قابلیت فروش خانه‌های زیر ۱۵۰،۰۰۰ دلار هستند؛ در خانه‌های بالای ۲۵۰،۰۰۰ دلار، این مقدار به ۹۸ درصد افزایش می‌یابد.

چگونه می‌توان ایده‌های خوب محوطه سازی را پیدا کرد؟

در زیر چند نکته برای یافتن ایده‌های محوطه سازی منازل وجود دارد:

با افراد حرفه‌ای در زمینه طراحی محوطه مشورت کنید.

اگر نمی‌خواهید برای مشاوره یک طراح چشم انداز هزینه بپردازید، حداقل سعی کنید ایده‌هایی داشته باشید و اجرای آن‌ها را به حرفه‌ای‌ها بپردازید.

نمایندگان املاک و مستغلات واکنش خریداران بالقوه به محوطه سازی خانه را مشاهده می‌کنند. در این مورد با آن‌ها مشورت کنید.

از عناصر محوطه سازی خانگی استفاده کنید که به نگهداری زیادی احتیاج ندارند. به عنوان مثال، اگر بین درخت کوتاه قد و درخت بزرگتر حق انتخاب دارید، درخت کوتاه‌تر را انتخاب کنید که به هرس کمتری نیاز دارد.

حوضچه‌های مصنوعی‌، چشمه‌ها و آبشارها. برجسته‌ترین طرح‌های چشم انداز دارای یک نقطه کانونی هستند. یک آب‌نمای به خوبی اجرا شده یک نقطه کانونی است که می‌تواند در میان بقیه عناصر، شاخص باشد.

زیبایی بصری در تمام طول سال. گیاهان همیشه سبز و بسیاری از درختچه‌های توت برای خشکی و سرمای زمستان عالی اند.

چگونه می‌توان ایده‌های خوب محوطه سازی را پیدا کرد؟

منظره خود را در تمام سال زیبا کنید

به عنوان مثال، می‌توانید صحنه‌های زمستانی را با به کارگیری عناصر طراحی مانند: دیوارهای سنگی ایجاد کنید. برای نرم کردن این مناظر، علف‌های زینتی بلند یا سایر عناصر برازنده را در محوطه خود جای دهید. در واقع، حتی بدون عناصر منظری هم چمنزارهای بلند می‌توانند زیبایی زیبایی زمستانی را در حیاط شما به ارمغان بیاورند.

زمان کار برای تهیه محوطه سازی منازل با صحنه‌های زمستانی، زمانی نیست که در بیرون هوا سرد باشد و برف بر روی زمین نشسته باشد. این کار بهاری و تابستانی شماست که مشخص می‌کند محوطه سازی شما در زمستان چقدر خوب به نظر خواهد رسید. از این گذشته، کاشت علف‌های زینتی در زمستان بسیار سخت است! بخش عمده‌ای از کارهای طراحی محوطه شما نیز باید در هوای مطلوبی انجام شود.

علاوه بر ارائه صحنه‌های زمستانی، از راه‌هایی که می‌توانید با آن‌ها حداکثر رنگ را به مناظر بهار و پاییز تزریق کنید نیز غافل نشوید:

اگر چراغ‌ها را در پاییز بکارید، دیگر نیازی نیست تا اردیبهشت منتظر شوید تا حیاطتان رنگ و حال و هوای بهاری بگیرد.

درست است که درختانی مانند افرا، به خاطر داشتن رنگ پاییزی مورد تمجید همه هستند، اما از کاشت برخی از درختچه‌ها و درختان انگور سرسبز با رنگ‌های پاییزی غافل نشوید.

مراحل اجرای محوطه سازی

 • هدف و تخصصی بودجه
 • تهیه نقشه
 • بررسی خاک
 • مصالح ساختمانی
 • بهره‌گیری از عناصر
 • اجرای محوطه سازی

 

اکنون با در نظر گرفتن انواع مختلف کارهای محوطه سازی که می‌توانید برای بهسازی ملک خود انجام دهید، با ما همراه شوید و مشاوره و اجرای کارتان را به حرفه‌ای‌ها بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *