نمای ترکیبی آجر و سنگ ویلایی مناسب چه نوع ساختمان هایی است؟

بازگشت به وبلاگ
نمای ترکیبی آجر و سنگ ویلایی مناسب چه نوع ساختمان هایی است؟

یکی از بخش‌های مهم هر ساختمان نمای آن است که تاثیر زیادی روی زیبایی و جذابیت بصری محیط دارد. مصالح مختلفی برای طراحی نمای ساختمان وجود دارد. انواع سنگ، کامپوزیت، شیشه و آجر رایج‌ترین مصالحی هستند که معمولاً برای این کار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اغلب اوقات از یک متریال برای نما استفاده می‌شود. اما امکان استفاده ترکیبی از آن‌ها هم وجود دارد. سنگ و آجر از جمله متریالی هستند که در کنار یکدیگر نتیجه شگفت‌انگیزی را ارائه می‌دهند.

وقتی مدل‌های مختلف سنگ و آجر در کنار هم قرار می‌گیرند یک طرح خلاقانه و زیبا را ایجاد می‌کنند. معمولاً نمای ترکیبی آجر و سنگ در نمای بیرونی ساختمان ویلایی مشاهده می‌شود. به همین دلیل به آن نمای ترکیبی آجر و سنگ ویلایی گفته می‌شود.

در نمای ترکیبی آجر و سنگ ویلایی از چه متریالی استفاده می‌شود؟

در نمای ترکیبی آجر و سنگ از انواع آجرهای قرمز، رستیک، لعابی و … استفاده می‌شود. سنگ‌های بکار رفته در این نوع نما نیز متنوع بوده و طیف وسیعی از سنگ‌های آنتیک، گرانیت، مرمر، تراورتن و کوارتزیت را شامل می‌شود.

سنگ کوارتزیت بافت غیریکنواختی دارد و حسی از صمیمت را القا می‌کند. کوارتزیت سنگی است که در اثر دگرگونی ماسه سنگ به وجود می‌آید. این سنگ دارای رنگ‌های قرمز، قهوه‌ای و خاکستری و سطح زبر و سخت است. قیمت کوارتزیت در مقایسه با سایر سنگ‌ها کمتر است.

ویژگی نمای ترکیبی سنگ و آجر چیست؟

استفاده از ترکیب آجر و سنگ در نمای ساختمان‌ها مزایایی را به همراه دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

مقاومت و استحکام

آجر یکی از مقام‌ترین متریالی است که می‌توان از آن در ساخت بناهای مختلف استفاده کرد؛ به همین دلیل، از گذشته تا همین امروز توانسته محبوبیت خود را نزد معماران مختلف حفظ کند. نمای آجر در مناطق گرم و خشک دوام و طول عمر بالایی دارند. این متریال در برابر نور خورشید، مواد اسیدی، آتش‌سوزی و زلزله مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد. سنگ در مقایسه با آجر از مقاومت کمتری برخوردار است.

مقاومت و استحکام در نمای ترکیبی سنگ و آجر

هزینه

یکی از تفاوت‌های آجر و سنگ  در قیمت آن‌ها است. آجر یکی از مصالح ارزان بکار رفته در نمای ساختمان است. اما سنگ نسبت به آجر قیمت بالاتری دارد. قیمت سنگ به جنس آن و کشور سازنده بستگی دارد و گاهی اوقات ممکن است در مقایسه با آجر هزینه‌ها را چند برابر افزایش دهد. بنابراین، اگر محدودیت بودجه دارید و می‌خواهید در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید می‌توانید در نمای ترکیبی آجر و سنگ ویلایی نسبت بیشتری را به آجر اختصاص دهید. استفاده کمتر از سنگ در نماسازی، هزینه‌های شما را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد.

سرعت و زمان اجرا

معمولاً اجرای نمای ترکیبی آجر و سنگ در مقایسه با سایر روش‌ها به زمان کمتری نیاز دارد. برای اجرای این سبک از طراحی نما از دو روش تر یا خشک استفاده می‌شود.

برای قرار دادن آجر و سنگ روی نما در روش تر از ملات یا دوغاب و در روش خشک از پین یا پیچ استفاده می‌شود. در روش اول سرعت انجام کار بالاتر و زمان انجام پروژه کوتاه‌تر است. اما اگر به دلیل سنگین بودن سنگ‌ها یا شرایط جوی ناپایدار احتمال ریزش آن‌ها وجود داشته باشد، از روش دوم استفاده می‌شود. چون در روش تر مقاومت و دوام نما بیشتر است.

زیبایی

استفاده از مواد طبیعی مثل سنگ، آجر و چوب در نمای ساختمان اگر با خلاقیت معماران همراه باشد می‌تواند جذابیت بی‌نظیری را خلق کند. قدمت استفاده از آجر در ایران به هزاران سال پیش برمی‌گردد. به همین دلیل نمای آجری در مقایسه با سایر نماها از مقبولیت بیشتری نزد ایرانی‌ها برخوردار است.

بیشتر بخوانید: اصول طراحی دکوراسیون داخلی خانه

نمای ترکیبی آجر و سنگ در کدام ساختمان‌ها بکار می‌رود؟

از ترکیب آجر و سنگ می‌توان در تمام ساختمان‌‌ها، از ساختمان‌های تجاری گرفته تا ویلاها، استفاده کرد. با این حال، در هر نوع ساختمان از سبک خاصی استفاده می‌شود:

ویلاها

از ترکیب آجر و سنگ می‌‌توان برای نمای خارجی و همچنین طراحی داخلی خانه‌های ویلایی استفاده کرد. این نوع ساختمان‌ها در نزدیکی مناظر طبیعی ساخته می‌شوند؛ به همین دلیل، باید به هارمونی بین طراحی بخش‌های داخلی و خارجی آن‌ها و عناصر طبیعت توجه شود.

نمای ترکیبی آجر و سنگ در ویلاها

آپارتمان‌های مسکونی

توجه به نمای بیرونی آپارتمان‌ها می‌تواند آن‌ها را به یک محیط جذاب برای زندگی تبدیل کند. در بسیاری از آپارتمان‌ها از سنگ برای نمای خارجی استفاده می‌شود که بکارگیری آجر در بخش‌هایی از آن می‌تواند به زیبایی بصری ساختمان کمک کند.

ساختمان‌های اداری و تجاری

معمولاً برای این نوع ساختمان‌ها از طراحی مدرن و مصالحی مثل شیشه یا کامپوزیت استفاده می‌شود. اما نمای ترکیبی آجر و سنگ هم می‌تواند برای استفاده در آن‌ها مناسب باشد و ظاهر شیک و مدرنی را به وجود بیاورد. در ساختمان‌های تجاری معمولاً در بخش‌های پایینی نما از سنگ و در بخش‌های بالایی آن از آجر استفاده می‌شود.

ساختمان‌های آموزشی

در بسیاری از دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی دنیا از نمای ترکیبی آجر و سنگ ویلایی استفاده می‌شود. استفاده از آجر و سنگ در کنار هم جلوه‌ای از اصالت و هویت را به نمایش می‌گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ