چه رنگی را برای چه فضایی به کار ببریم؟

بازگشت به وبلاگ
چه رنگی را برای چه فضایی به کار ببریم؟

تاثیری که رنگ‌ها از خود بر محیط و روحیه افراد می‌گذارند را به هیچ وجه نمی‌توان نادیده گرفت.

رنگ‌های روشن، ملایم، جیغ، تیره و… هریک حال هوای خاصی را در انسان پدید می‌آورند به همین علت باید هنگام انتخاب رنگ خانه خود بسیار مراقب باشید و جوانب مختلف را بسنجید تا بتوانید آنچه که از خانه خود و بخش‌های مختلف آن در نظر دارید به درستی ایجاد شود و هر فضا حس منحصربه‌فردش را مطابق با کاربری که دارد به فضا انتقال دهد این کار می‌تواند بسیار در کیفیت زندگی و روحیه شما تاثیر داشته باشد.

رنگ‌ها علاوه بر تاثیر بر روحیه افراد نقش قابل ملاحظه‌ای را در جذابیت نمای کلی خانه ایفا می‌کنند.

به عنوان مثال می‌توانند خانه شما را بزرگتر، کوچکتر، مکانی دنج و یا جذاب نشان دهند. این به تصمیم شما بستگی دارد که در رنگ آمیزی منزل با به کار بردن سایه‌هایی از رنگ‌های صورتی، بنفش، قرمز، لیمویی و یا سبز، فضای داخلی طبیعی‌تری را در محیط خانه ایجاد کنید یا اینکه با استفاده از طیف‌های مختلف رنگ سفید، وانیلی، کرم و یا سایه‌های رنگ خاکستری فضای آرام‌تری را پدید آورید. انتخاب رنگ‌ مناسب برای خانه بسیار مهم است و باید در اولویت کار طراحی قرار گیرد. می‌توان گفت که اولین مرحله از طراحی داخلی یک خانه، انتخاب رنگ‌های مناسب برای آن است و بقیه موارد مانند انتخاب مبلمان، پرده، چینش وسایل، اقلام تزئینی و….می‌بایست بر مبنای آن انتخاب ‌شوند.

دانستن اصول رنگ‌ها

دانستن اصول رنگ‌هادست نگه دارید!

به جای اینکه به صورت اتفاقی یک رنگ برای خانه خود انتخاب کنید، بهتر است از اصول اولیه رنگ‌آمیزی آگاهی داشته باشید. با ترکیب رنگ‌های اولیه (رنگ‌های آبی، قرمز و زرد)، رنگ‌های ثانویه (رنگ‌هایی مانند نارنجی ، سبز و بنفش) و رنگ‌های ثالث (ترکیب رنگ‌های اولیه و ثانویه) با یکدیگر می‌توان بی‌نهایت رنگ ایجاد کرد اما با دانستن اصول رنگ‌ها می‌توانید رنگ‌های بهتری را انتخاب کرده و فضای داخلی خانه خود را با توجه به سلیقه و انتظار خود طراحی کنید.

رنگ‌های اولیه چه تاثیری ایجاد می‌کنند و چه زمانی باید از آن‌ها استفاده کرد؟

همانطور که گفتیم با ترکیب‌ رنگ‌های مختلف می‌توانید سایه‌ها و رنگ‌های جدیدی با کنتراست‌های متفاوت ایجاد کنید.

یک طراح حرفه‌ای می‌داند که کدام رنگ برای اتاق‌ خواب، اتاق نشیمن و قسمت‌ها دیگر منزل مناسب‌تر است. معمولا برای برجسته کردن و بیشتر به چشم آمدن یک ناحیه، طراحان حرفه‌ای از رنگ‌های اولیه یعنی قرمز، آبی و زرد استفاده می‌کنند همچنین برای ایجاد یک اتاق آرام و دنج معمولا از رنگ آبی استفاده می‌شود در حالی که برای اتاق کودکان از رنگ قرمز یا زرد استفاده می‌شود تا فضا روشن‌تر به نظر برسد.

رنگ‌های ثانویه چه تاثیری ایجاد می‌کنند و در کجا باید از آن‌ها استفاده کرد؟

رنگ‌های ثانویه که معمولا به عنوان رنگ‌های مکمل نیز شناخته می‌شوند از ترکیب رنگ‌های اولیه به دست می‌آیند.

رنگ‌هایی مانند نارنجی، بنفش و سبز در دسته رنگ‌های ثانویه قرار می‌گیرند. برای ایجاد فضایی آراسته، ساده‌تر و دارای حس آرامش، رنگ‌های مختلف ثانویه با هم ترکیب‌ می‌شوند تا رنگ‌های خنثی ایجاد کنند. معمولا این نوع رنگ‌ها برای اتاق خواب‌های افراد مسن استفاده می‌شود که قصد دارند اتاقشان دارای راحتی، سکوت و آرامش باشد.

رنگ‌های ثالث چه نوع رنگ‌هایی هستند و در کجا استفاده می‌شوند؟

شما می‌توانید با ترکیب رنگ‌های اولیه و ثانویه، دسته جدیدی از رنگ‌ها را ایجاد کنید که رنگ‌های ثالث نام دارند.

به عنوان مثال ترکیب زرد و نارنجی، نارنجی و قرمز، آبی و بنفش و یا زرد و سبز می‌تواند رنگ‌های دسته سوم را ایجاد کند. برای اتاق نشیمن می‌توانید از هریک از این رنگ‌ها استفاده کنید به این دلیل که این نوع رنگ‌ها سرزنده‌تر هستند و فضای روشن‌تری را ایجاد می‌کنند.

به طور عمده از کدام رنگ در رنگ‌آمیزی خانه خود استفاده کنیم؟

اگر خانه‌ شما دو یا سه طبقه دارد، انتخاب یک رنگ اصلی برای کل طبقات به دلیل یکنواخت بودن تصمیم درستی نیست در عوض سعی کنید از ترکیب رنگهای ساختمانی ترجیحا سه طیف رنگی استفاده کنید. از طیف تیره‌تر برای طبقه بالایی، طیف روشن‌تر برای همکف و طیف رنگی متوسط، برای طبقه میانی باید استفاده شود. این ملاک انتخاب سایه‌های مختلف بر اساس ورود نور طبیعی به هر بخش ایجاد شده است.

نکات پایانی:

هنگامی که قصد دارید هر بخش از خانه خود را به صورت جداگانه رنگ‌آمیزی کنید،‌ نیاز دارید تا عوامل مختلفی را در نظر بگیرید.

برای این کار عوامل زیر را در نظر بگیرید:

  • ابعاد این اتاق چقدر است؟
  • میزان ورودی نور طبیعی به این اتاق چقدر است؟
  • فردی که قرار است در این بخش زندگی کند چه سنی دارد و دارای چه روحیاتی است؟

انتخاب رنگ‌ ساختمان جدید به صورت اتفاقی و بدون آگاهی از قوانین رنگ‌ها می‌تواند محیط نامناسبی را در برای شما ایجاد کند. بر اساس این دستورالعمل‌ها و دانستن اصول اولیه رنگ‌آمیزی می‌توانید رنگ‌های مناسبی برای بخش‌های مختلف خانه خود انتخاب کنید و فضای مورد نظر و حال و هوای مناسب خود را در بخش‌های مختلف آن ایجاد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ