استفاده از مبلمان چوبی در دکوراسیون داخلی

بازگشت به وبلاگ
استفاده از مبلمان چوبی در دکوراسیون داخلی

با وجود صدها نوع مختلف از چوب‌هایی که در بازار موجود است، انتخاب مبلمان چوبی می‌تواند کار سختی باشد.

در این مورد سلیقه‌ها متفاوت است. برخی می‌پسندند که از چوب‌های درختان سوزنی مثل کاج، با رنگ روشن، به جهت رنگ لطیف و طرح‌ گره‌دار آن استفاده کنند. از سوی دیگر برخی تمایل دارند تا از چوب‌های گرانبهاتر و قرمز رنگ برای تزئین منزل استفاده کنند. با این حال، با استفاده از چند نکته ساده در طراحی دکوراسیون داخلی منزل می‌توانید انواع مختلف چوب را با سبک طراحی منزل خود هماهنگ کرده و حداکثر تاثیر بصری را در دکور خود ایجاد کنید.

نکته اول

در ابتدا باید رنگ چوبی که می‌خواهید استفاده کنید را با توجه به فضایی که در اختیار دارید انتخاب کنید.

به عنوان مثال اگر فضای شما کوچک است از چوب‌هایی با رنگ روشن‌تر استفاده کنید. بدین ترتیب چوب‌هایی مانند چوب درخت کاج و افرا مناسب شما خواهند بود. با استفاده از چوب‌هایی با رنگ روشن فضای شما بزرگتر به نظر می‌رسد. از سوی دیگر اگر می‌خواهید با مبلمان چوبی خود فضایی هیجان‌انگیز ایجاد کرده و توجه افراد را جلب کنید، بهتر است از چوب‌های تیره رنگ متمایل به قرمز استفاده کنید. قهوه‌ای تیره‌ای که چوب بلسان دارد می‌تواند دکور شما را برجسته و متمایز کند. البته تعمیر و نگه‌داری این نوع چوب کمی دشوار است. استفاده از چوب ماهون با رنگ سیری که دارد می‌تواند مبلمان شما را به نقطه مرکزی توجه در دکوراسیون داخلی تبدیل کند.

نکته دوم

پس از انتخاب رنگ چوب و نوع آن، به عنوان یک قاعده، باید دقت کنید که طیف رنگ‌هایی که استفاده می‌کنید را به یک طیف مشخص محدود کنید.

استفاده از چوب‌هایی با رنگ‌های تیره و روشن به صورت همزمان می‌تواند باعث شود اتاق شما بی‌نظم و به هم‌ریخته به نظر برسد. اگر قصد دارید از رنگ‌های مختلفی در دکور و اثاثیه منزل خود استفاده کنید سعی کنید از طیف‌های محدودی از رنگ‌ها استفاده کنید که مکمل همدیگر باشند. و همچنین اگر قصد دارید از چوب‌های مختلفی در اثاثیه منزل خود استفاده کنید سعی کنید رنگ‌های ملایم و نه تند و تیز را به کار ببرید تا ظاهر منزل شما بی‌نظم به نظر نرسد.

طیف رنگ

بیشتر بدانیم: همه چیز درباره طراحی نمای بیرونی ساختمان

نکته سوم

به خاطر داشته باشید که نیازی نیست تمام اثاثیه چوبی منزل خود را با هم هماهنگ کنید.

با این حال سعی کنید به صورت هوشمندانه مبلمان و اثاثیه بزرگ چوبی خانه را از یک طیف رنگ انتخاب کنید تا دکوری خیره‌کننده ایجاد کنید. برای جلب توجه می‌توانید از مبلمانی با چوب‌های تیره بر روی سطحی چوبی با رنگ روشن در کف منزل، یا مبلمانی روشن بر روی کف تیره استفاده کنید. برای ایجاد فضایی طبیعی و روستای نیز می‌توانید چوب‌های خیلی روشن را با چوب‌هایی با طیف متمایل به قرمز ترکیب کنید.

هماهنگی

نکته چهارم

اگر از انواع مختلف مبلمان چوبی در منزل خود استفاده می‌کنید سعی کنید بین آن‌ها تعادل ایجاد کنید.

با ایجاد ترکیبی مناسب از رنگ‌های مختلف در خانه، فضای خود را سازماندهی کنید. وسوسه نشوید که همه چوب‌های رنگ تیره را در یک سمت و همه چوب‌های رنگ روشن را در سمت دیگر قرار دهید. با این کار فضای شمای جذاب نبوده و از تعادل خارج می‌شود. در عوض با پخش کردن مناسب این لوازم در فضا می‌توانید کنتراست رنگ ایجاد کنید.

تعادل

نکته پنجم

اگر قصد دارید از چوب‌هایی با رنگ تیره در اتاقی روشن استفاده کنید، برای ملایم‌تر کردن فضا می‌توانید از قالیچه‌هایی با رنگ لطیف‌تر استفاده کنید.

بدین منظور از منسوجات مربوط به مبل مانند کوسن‌ها و یا پدهایی که روی دسته مبل قرار می‌گیرد نیز می‌توانید استفاده کنید. از دیگر لوازم منزل نیز برای تکمیل رنگ مبلمان خود می‌توانید استفاده کنید. به عنوان مثال اگر از چوب‌های رنگ تیره مثل چوب ماهون استفاده می‌کنید می‌توانید با پرده‌هایی با رنگ زرد روشن و گرم و یا لوازم چوبی دیگر با رنگ روشن مثل چوب راش استفاده کنید.

لطافت

نکته ششم

در آخر نیز برای هماهنگ کردن لوازم چوبی مختلف می‌توانید از وسایل دیگری مانند گلدان‌های یا کوسن‌ها و یا میزهایی که روی آن چراغ قرار می‌گیرد استفاده کنید.

فقط باید دقت کنید که رنگ این لوازم را به خوبی انتخاب کنید تا هارمونی بین این لوازم چوبی حفظ شود. به عنوان مثال اگر از یک میز با چوب گردو و رنگ تیره در کنار یک کمد بلوط استفاده می‌کنید هماهنگ‌ کردن اینها می‌تواند کمی دشوار باشد. ولی با استفاده از لوازمی به رنگ شرابی یا آبی سلطنتی می‌توانید این دو را به خوبی ترکیب کنید.

هارمونی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ