استفاده از رنگ های سرد در منزل

بازگشت به وبلاگ
استفاده از رنگ های سرد در منزل

رنگ‌ها یکی از مهم‌ترین جنبه‌های دکوراسیون منزل ایرانی هستند. استفاده درست از آن‌ها در نقاشی منزل هم در زیبایی فضا و هم در سلامت روان موثر هستند. رنگ‌ها تاثیر زیادی روی خلق و خو دارند. بنابراین، نداشتن دقت کافی در انتخاب آن‌ها برای مکان‌های مختلف می‌تواند موجب آسیب روح و روان شود.

تا به حال به این فکر کرده‌اید که هر رنگ برای چه کاری مناسب است؟ قبل از اینکه به این سوال پاسخ دهیم باید با اصطلاحاتی که طراحان برای رنگ‌ها بکار می‌برند، آشنا شویم. شناخت این اصطلاحات به انتخاب رنگ مناسب برای خانه بسیار کمک می‌کند. با ما همراه باشید تا شما را با اصطلاحات این حوزه و جنبه‌های مختلف نقاشی با رنگ های سرد آشنا کنیم.

آشنایی با انواع رنگ و اصطلاحات مربوط به آن

رنگ‌های اصلی (primary colors)

شامل آبی، قرمز و زرد است. این رنگ‌ها از ترکیب سایر رنگ‌ها ساخته نمی‌شوند، بلکه خودشان در ایجاد رنگ‌های دیگر نقش دارند. ترکیب رنگ‌های اصلی سیاه یا خاکسیری را به وجود می‌آورد.

 رنگ‌های فرعی (secondary colors)

شامل سبز، نارنجی و بنفش است که از ترکیب رنگ‌های اصلی به وجود می‌آیند:

  • قرمز + آبی = بنفش
  • قرمز + زرد = نارنجی
  • آبی + زرد = سبز
رنگ های فرعی

رنگ‌های گرم (warm colors)

نارنجی، گرم، زرد و … در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند. همان طور که از نام آن‌ها مشخص است این رنگ‌ها شما را به یاد نور خورشید، گرما و شعله‌های آتش می‌اندازند.

بنابراین، با افزایش احساسات، اشتیاق و شادی همراه هستند. موجب افزایش نشاط و هیجان، افزایش ضربان قلب و افزایش فشارخون می‌شوند. رنگ‌های گرم به علت محرک بودن برای اتاق‌هایی که فعالیت زیادی در آن‌ها انجام می‌شوند، مناسب هستند.

رنگ های سرد‌ (cool colors)

شامل آبی، سبز و بنقش است. این رنگ‌ها یادآور آب، آسمان و حتی یخ و برف هستند. رنگ های سرد موجب کاهش فشارخون، کاهش سرعت تنفس و کاهش دمای بدن می‌شوند و سرشار از آرامش هستند. به همین دلیل، استفاده از آن‌ها در مکان‌هایی که نیاز به آرامش دارند، مثل اتاق خواب، مناسب است.

حس آرامش ناشی از رنگ ‌های سرد آن‌ها را به یک انتخاب مناسب برای بیمارستان‌ها، دفتر کار و محیط‌های پراسترس تبدیل کرده است. استفاده از این رنگ‌ها برای اتاق‌های کوچک موجب بزرگتر به نظر رسیدن محیط می‌شود.

رنگ های سرد‌

رنگ‌های خنثی

سفید، مشکی و خاکستری در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند. از این رنگ‌ها می‌شود بدون محدودیت برای منزل استفاده کرد.

نکاتی که باید هنگام استفاده از رنگ های سرد در نظر بگیرید

نقاشی یکی از راه‌های کم هزینه برای تغییر دکوراسیون است. انتخاب رنگ برای دیوارها از اهمیت زیادی برخوردار است. چون هر رنگی تاثیرات خاصی روی احساسات و رفتارهای انسان دارد. در هنگام انجام این کار باید علاوه بر سلقیه شخصی به تاثیر رنگ‌ها هم توجه شود.

  • سبز

یک رنگ سرد است که از ترکیب آبی و زرد به وجود می‌آید. با تغییر درصد استفاده از هر یک از این رنگ‌ها می‌توان طیف‌های متنوعی از رنگ سبز را خلق کرد. سبز یادآور طبیعت و نشانه تازگی، تجدید حیات و سلامتی است. یک رنگ روحانی است که در مکان‌های مذهبی از آن زیاد استفاده می‌شود.

استفاده از آن آرامبخش است و تنش‌های زندگی مدرن امروزی را کاهش می‌دهد. رنگ سبز سرعت تنفس و ضربان قلب را کم می‌کند. عضلات را آرام  و حس امنیت را القا می‌کند. این رنگ به خوبی نور منعکس می‌کند و برای استفاده در مکان‌های مذهبی، سالن پذیرایی و آشپزخانه مناسب است.

  • آبی

هیجان و استرس را کم کرده و حس آرامش را افزایش می‌دهد. همچنین خستگی را کم می‌کند و موجب افزایش اعتماد به نفس می‌شود.

استفاده از این رنگ سرد برای سرویس بهداشتی، حمام و بیمارستان مناسب است. همانند سایر رنگ ‌های سرد نور را منعکس کرده و مناسب فضاهای کوچک است.

  • بنفش

ترکیب قرمز و آبی رنگ زیبای بنفش را ایجاد می‌کند. بنفش نشانه شجاعت است و به کاهش استرس‌های روزانه کمک می‌کند.

اگر ترجیح می‌دهید در یک اتاق کم نور بخوابید می‌توانید از بنفش در اتاق استفاده کنید. بنفش موجب آرامش فضا می‌شود و اتاق را تاریک‌تر نشان می‌دهد.

 استفاده از رنگ ‌های سرد برای اتاق خواب

نقاشی با رنگ های سرد حس آرامش را القا کرده و به داشتن یک خواب راحت کمک می‌کند. اما اگر بیش از حد از رنگ های سرد استفاده شود موجب افسردگی و تنش فکری می‌شوند. به همین دلیل، بهتر است از ترکیب رنگ سرد  با رنگ گرم یا خنثی برای اتاق خواب استفاده کرد.

برای اتاق خواب نوجوانان می‌شود از ترکیب رنگ‌های سفید و صورتی و ترکیب رنگ‌های آبی و کرم استفاده کرد.

استفاده از رنگ ‌های سرد برای اتاق خواب

سخن آخر

تغییر رنگ محل زندگی یا محل کار شما را از یکنواختی بیرون می‌آورد. برای اینکه بتوانید به خوبی رنگ آمیزی ساختمان خود را انجام دهید، باید رنگ‌ها را بشناسید.

نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که هیچ اتاقی نباید تک رنگ باشد. بلکه باید از ترکیب رنگ ‌های سرد و گرم استفاده کرد زیرا در دکوراسیون حفظ تعادل و کنتراست مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ