۸ ایده عالی برای طراحی اتاق مطالعه مخصوص آموزش آنلاین دانش آموزان

بازگشت به وبلاگ
۸ ایده عالی برای طراحی اتاق مطالعه مخصوص آموزش آنلاین دانش آموزان

بسیاری از دانش‌آموزان و دانشجویان با توجه به شرایطی که ویروس کرونا رقم زده است مجبور هستند در منزل به یادگیری دروس خود بپردازند. اگر شما هم در خانه دانشجو یا دانش‌آموزی دارید که به صورت مجازی در حال آموزش هستند؛ بنابراین نیاز دارید تا اتاق مطالعه و مکانی مناسب را در خانه مخصوص آنها مهیا کنید تا کیفیت و بازدهی تحصیل آنها بالاتر رود. با ایجاد مکانی زیبا و کاربردی می‌توانید آنها را تشویق کنید که بر روی دروس خود تمرکز کنند. در این مقاله به ۸ ایده و طراحی دکوراسیون داخلی منزل اشاره خواهیم کرد که به کمک آنها می‌توانید محیطی مناسب برای فرزندان خود جهت آموزش در خانه فراهم کنید.

۱. ایده‌هایی برای انتخاب مکان یادگیری در خانه

مکانی که برای اتاق مطالعه فرزندان در خانه انتخاب می‌کنید بسیار مهم است. مکانی که انتخاب می‌کنید باید ویژگی‌هایی داشته باشد تا راندمان آموزش بالا رود. به این منظور سعی کنید این نکات را رعایت کنید:

 • مکانی آرام انتخاب کنید. سعی کنید مکانی انتخاب کنید که سر و صدا و عبور و مرور کمتر داشته باشد.
 • با توجه به اندازه اتاق، میز و صندلی مناسبی را انتخاب کنید که مناسب با قد و وزن فرزند شما باشد. این میز و صندلی باید به راحتی اجازه حرکت به دانش‌آموز را بدهد و دارای کشوهایی باشد تا فرزندان شما بتوانند به راحتی وسایل خود را مرتب کنند.
 • سعی کنید میز و صندلی را در اتاق طوری قرار دهید که پشت فرزند شما به دیوار و صورتش به سمت در اتاق باشد. البته نباید کاملا روبه‌روی در ورودی باشد. این نقطه را در فنگ‌ شویی جایگاه فرماندهی می‌گویند.
 • با توجه به رشته فرزندان خود محیط آنان را آماده کنید. به عنوان مثال دانشجویانی که طراحی می‌خوانند نیاز به چند مانیتور دارند و آنهایی که هنر می‌خوانند نیاز به میزی بزرگ با قابلیت تنظیم زاویه دارند.

۲. میز و صندلی راحت و ارگونومیک

میز و صندلی راحت و ارگونومیک

میز و صندلی که برای مطالعه فرزندان خود انتخاب می‌کنید باید ۴ خصوصیت داشته باشند:

 • میزی که انتخاب می‌کنید باید ثابت باشد و مدام تکان نخورد و همچنین سطح سختی داشته باشد.
 • میز باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا بتوان وسایل لازم را روی آن قرار داد.
 • این میز باید ارتفاعی مناسب داشته باشد تا دانشجو و دانش آموز بتواند به خوبی از آن استفاده کند.
 • صندلی این میز باید پشتی داشته باشد و همچنین راحت و البته زیبا باشد.

انتخاب میز و صندلی مناسب کمک می‌کند تا فرزند شما بتواند چندین ساعت به راحتی از آنها استفاده کند و بازدهی کارش بالا رود.

۳. طراحی اتاق مطالعه به صورت مینیمال

تمیز، منظم و مرتب نگاه داشتن اتاق مطالعه و همچنین عدم قرار دادن وسایل زیاد در آن، برای ایجاد یک فضای آموزشی بسیار موثر است. شلوغ بودن و به هم ریختگی اتاق نه تنها کارآیی را پایین می‌آورد بلکه ذهن را نیز به خود مشغول می‌کند. به همین دلیل بهتر است اتاق خود را به صورت مینیمال و با اجزای کم و ساده طراحی کنید تا امکان شلوغی و به هم‌ریختگی کمتر شود.

در واقع می‌دانیم که اغلب نوجوانان و جوانان اتاق و میز خود را مرتب نمی‌کنند پس بهتر است یک قفسه در دیوار پشت آنها قرار دهیم تا وسایل اضافی را در آنجا قرار دهند و از آنها بخواهیم تا به صورت روزانه به مرتب کردن اتاق و میز خود بپردازند و اشیائی که حواسشان را پرت می‌کند را از جلوی چشم پنهان کنند.

طراحی اتاق مطالعه به صورت مینیمال

۴. ایجاد فضایی که تشویق‌کننده فرزندان به یادگیری باشد

آموزش در خانه می‌تواند تجربه جذابی باشد. می‌توانید فضایی برای یادگیری فرزندان ایجاد کنید که بازتاب‌دهنده شخصیت و سلیقه آنها باشد. اگرچه توجه به طراحی مینیمال مهم است اما می‌توانید چند قطعه تزئینی، هنری و یا الهام‌بخش و یا حتی چندین گلدان را به اتاق آنها اضافه کنید. اضافه کردن چند مورد از این لوازم می‌تواند تفاوت‌های بزرگی ایجاد کند.

به عنوان مثال قرار دادن گل و گیاه در اتاق می‌تواند حس سرزندگی را به اتاق اضافه کرده و حس خوش‌بینی و امید را در فرزندان شما ایجاد کند.

۵. رنگ ‌آمیزی اتاق مطالعه

رنگ‌ها تاثیر عمیقی بر ذهن انسان‌ها دارند. به عنوان مثال رنگ‌ها قرمز و زرد روشن حس داشتن انرژی را در ما به وجود می‌آورند و رنگ‌های آبی و خاکستری می‌توانند حس آرامش را به ما منتقل کنند. اما بهترین رنگ‌ها برای اتاق مطالعه چه رنگ‌هایی هستند؟

رنگ‌های سبز، آبی و نارنجی بسیار برای اتاق مطالعه مناسب هستند. رنگ سبز می‌تواند باعث تمرکز، آبی باعث آرامش و نارنجی باعث ایجاد خلاقیت شود.

البته اگر کودک یا دانشجوی شما مستعد استرس است باید از رنگ‌های طبیعی و زمینی استفاده کنید. مثل سبز‌های به رنگ خزه، آبی مایل به خاکستری که در تخم برخی پرندگان دیده می‌شود و یا رنگ سنگ‌های طبیعی می‌تواند باعث آرامش در فرزندان شما شود.

رنگ ‌آمیزی اتاق مطالعه

بیشتر بخوانید: نقاشی ساختمان با غلطک چگونه انجام می شود؟

۶. نورپردازی در اتاق مطالعه

طراحی نورپردازی داخلی مناسب برای اتاق مطالعه بسیار حیاتی است. نورپردازی مناسب می‌تواند باعث هوشیار نگاه داشتن فرزندان شما هنگام یادگیری شود در حالیکه نور کم یا نامناسب می‌تواند باعث خواب‌آلودگی آنها شود. سعی کنید از نور طبیعی نیز در اتاق مطالعه بهره بگیرید که باعث سرزندگی فرزندان شما خواهد شد. بدین منظور می‌توانید از پرده‌های نازک در پنجره‌های خود بهره بگیرید. همچنین می‌توانید از چراغ مطالعه هم بر روی میز مطالعه استفاده کنید تا مطمئن شوید نور کافی برای مطالعه هنگام شب مهیاست.

۷. اید‌ه‌ها و راهکارهایی برای اتاق‌های کوچک

تنها چیزی که برای مطالعه نیاز است یک گوشه دنج است که تمام وسایل لازم در آنجا در دسترس باشد. بدین ترتیب فرزندان شما می‌توانند به خوبی به دروس خود توجه کنند.

اگر اتاق شما هم کوچک است و فضای کمی در اختیار دارید می‌توانید از این ترفندها استفاده کنید:

 • به جای اینکه چراغ مطالعه را روی میز قرار دهید می‌توانید یک چراغ بر روی دیوار خود نصب کنید.
 • اگر نمی‌توانید در کنار میز خود محفظه‌ یا کمدی روی زمین قرار دهید می‌توانید قفسه‌هایی را روی دیوار نصب کنید تا فرزندان شما وسایل خود را روی آنها قرار دهند.
 • اگر فضای کافی برای قرار دادن میز را ندارید می‌توانید از میزهای تاشو که روی دیوار نصب می‌شوند استفاده کنید.

۸. ایجاد فضایی جذاب برای مطالعه در اتاق خواب

ایجاد فضایی برای مطالعه در اتاق خواب می‌تواند مزایایی داشته باشد. اول اینکه اتاق‌های خواب معمولا میزانی مناسب از نور طبیعی را دارند. همچنین معمولا اتاق خواب با شخصیت و علایق فرزندان متناسب است که این باعث می‌شود حس خوبی بگیرند. برای ایجاد فضای مطالعه در اتاق خواب فقط نیاز به یک میز و صندلی کوچک و کمی خلوت و مرتب کردن فضا دارید.

برای اینکه بخش مطالعه را از دیگر بخش‌های اتاق خواب خود جدا کنید می‌توانید یکی از دیوارها را با رنگ خاصی رنگ‌ آمیزی کنید.

برای جدا کردن این بخش از بقیه اتاق خواب همچنین می‌توانید یک گلدان در کنار میز و یک یا دو گلدان کوچک را روی میز خود قرار دهید.

اگر همچنان احتیاج به جداسازی بیشتری دارید می‌توانید از پارتیشن‌هایی استفاده کنید و بخش مورد نظر خود را به خوبی از بقیه اتاق جدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ