نقاشی منزل با رنگ های گرم

بازگشت به وبلاگ
نقاشی منزل با رنگ های گرم

رنگ‌ها در تمام جنبه‌های زندگی حضور دارند و زندگی انسان بدون آن‌ها غیرممکن است. رنگ‌ها سلامت جسمی و روانی ما را تحت تاثیر قرار می‌دهند. احساس آرامشی که در یک جنگل سرسبز  یا کنار دریا تجربه می‌کنید تا حدی به حضور رنگ‌ها بستگی دارد.

رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی منزل ایرانی هم نقش دارند. به جرات می‌توان گفت رنگ آمیزی منزل یکی از راحت‌ترین کارهایی است که می‌توان برای تغییر دکوراسیون انجام داد و حس و حال متفاوتی به فضا بخشید. در این مقاله قصد داریم در مورد انواع رنگ‌ها صحبت کرده و سپس به نقاشی منزل با رنگ های گرم بپردازیم.

رنگ‌های اصلی و فرعی

تمام رنگ‌هایی که در اطراف خود می‌بینیم از ترکیب سه رنگ اصلی آبی، قرمز و زرد به وجود می‌آیند. این رنگ‌ها به خودی خود وجود دارند. به عبارت دیگر، هیچ رنگ دیگری در ایجاد آن‌ها نقش نداشته است.

با ترکیب رنگ‌های اصلی و فرعی، رنگ‌های دیگر خلق می‌شوند. سه رنگ سبز، نارنجی و بنقش رنگ‌های فرعی نامیده می‌شوند که از ترکیب یک رنگ اصلی با یک رنگ فرعی تولید شده‌اند.

رنگ ‌های گرم، سرد و خنثی

رنگ‌ها نه تنها به اصلی و فرعی تقیسم می‌شوند بلکه یک دسته‌بندی دیگر شامل رنگ های گرم، سرد و خنثی را هم تشکیل می‌دهند.

زرد، نارنجی و قرمز از رنگ های گرم محسوب می‌شود. نقاشی با رنگ های گرم باعث نشاط و هیجان شده و فشارخون و ضربان قلب را بالا می‌برد.

رنگ‌های سرد مثل سبز، آبی و بنفش با آرامش و سکوت ارتباط تنگاتنگی دارند. این رنگ‌ها به فرد حس آرامش بخشیده و از طرف دیگر دمای بدن و ضربان قلب را کاهش می‌دهند.

بین این دو گروه، رنگ‌های خنثی قرار دارند که شامل سفید، مشکی و خاکستری هستند. این رنگ‌ها نه حس گرما و نه حس سرما را انتقال می‌دهند و می‌توان از آن‌ها بدون محدودیت در نقاشی و فضای داخلی استفاده کرد.

رنگ ‌های گرم، سرد و خنثی

انواع رنگ‌های مناسب برای سازه ها

گرچه امروزه گزینه‌های مختلفی برای پوشش دیوارها وجود دارد اما رنگ همچنان جایگاه خود را در این زمینه حفظ کرده است. انواع ترکیب رنگهای ساختمانی وجود دارند که به صورت زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

  • رنگ پلاستیک: یکی از قدیمی‌ترین رنگ‌ها است که به آسانی اجرا و به سرعت خشک می‌شود. اما قابل شستشو نیست و نمی‌توان از آن برای نرده و پنجره استفاده کرد.
  • رنگ روغنی: از این رنگ می‌توان برای فضاهای داخلی و خارجی استفاده کرد. سه نوع رنگ روغنی مات، نیمه مات و براق وجود دارد. یکی از خصوصیات رنگ مات این است که استفاده از آن روی سطوح ناهموار ایرادات دیوار را نمایان نمی‌کند.
  • رنگ اکرلیک: در سه نوع مات، نیمه مات و براق تولید می‌شود. این محصول از قدرت پوشانندگی خوبی برخوردار است و می‌توان از آن برای سطوح مختلف استفاده کرد.
  • رنگ بلکا: در این رنگ از الیاف سلولزی استفاده شده است. بلکا قابل شستشو نیست اما به دلیل شباهتی که به کاغذ دیواری دارد می‌تواند ایرادات روی دیوار را بپوشاند.
  • رنگ نانو: این محصولات از کیفیت بالایی برخوردار هستند. رنگ‌های نانو ضد آب و ضد باکتری بوده و به راحتی ترمیم می‌شوند.
  • رنگ مولتی‌کالر: بر روی تمام سطوح قابل اجرا هستند و به صورت رگه‌هایی از رنگ‌های مختلف مشاهده می‌شوند. این رنگ‌ها ذرات معلق و دوده را جذب نمی‌کنند و از آن‌ها می‌توان برای مکان‌های شلوغ استفاده کرد.
  • رنگ کنیتکس (چرم نما): پوششی برجسته را بر  روی سطوح ایجاد می‌کنند. این نوع محصولات دوام بالایی دارند و در برابر شرایط آب و هوایی مختلف مقاوم هستند.

نکاتی که باید در هنگام نقاشی منزل با رنگ های گرم در نظر بگیرید

در گذشته فقط از سفید و کرم برای رنگ‌آمیزی استفاده می‌شد. اما در حال حاضر طیف وسیع‌تری از رنگ‌ها در فضای داخلی بکار می‌روند که اگر به درستی انتخاب شوند می‌توانند در زیبایی فضا نقش چشمگیری داشته باشند. به همین دلیل، انتخاب رنگ برای ساختمان‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است.

نکاتی که باید در هنگام نقاشی منزل با رنگ های گرم در نظر بگیرید

رنگ های گرم یادآور آتش و خورشید هستند و‌ استفاده از آن‌ها برای نقاشی دیوارها فاصله را نزدیک‌تر نشان می‌دهد. به همین دلیل، نقاشی منزل با رنگ های گرم مناسب فضاهای بزرگ است.

رنگ های گرم باعث ایجاد روشنایی و گرمای بیشتر در اتاق‌های تاریک می‌شوند. در فضاهای کوچک یا فاقد نور طبیعی نقاشی با ترکیب رنگ های سرد و گرم توصیه می‌شود تا فضا پرنورتر و دلبازتر به نظر برسد.

افرادی که روحیه آرام دارند بهتر است از این رنگ‌ها کمتر در کوراسیون استفاده کنند. چون رنگ های گرم پرانرژی هستند و به محیط هیجان بیشتری می‌بخشند.

از زرد باید در کنار سایر رنگ‌ها استفاده کرد. چون این رنگ به تنهایی حس خشونت را ایجاد می‌کند. استفاده از رنگ زرد در اتاق غذاخوری اشتها را تحریک می‌کند. رنگ کرم نباتی به مطالعه کمک می‌کند و برای اتاق کودکان و نوجوانان مناسب است.

نارنجی برای منزل سالمندان مناسب است و افسردگی و کج‌خلقی را کاهش می‌دهد. این رنگ در مکان‌های پر رفت و آمد به بهبود رفتارهای  اجتماعی کمک می‌کند.

از قرمز نباید به تنهایی برای رنگ‌آمیزی استفاده کرد. این رنگ برای اتاق خواب مناسب نیست. چون مانع آرامش و  خواب راحت می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ