خانه های کوچک را چگونه باید رنگ کرد؟

بازگشت به وبلاگ
خانه های کوچک را چگونه باید رنگ کرد

امروزه که آپارتمان‌نشینی رایج شده، بسیاری از افراد در خانه‌های کوچک زندگی می‌کنند. وقتی با کمبود فضا مواجه باشید سعی می‌کنید با روش‌های مختلف محیط را بزرگتر و دلبازتر نشان دهید.

یکی از روش‌هایی که می‌تواند به شما در این زمینه کمک  کند، انتخاب رنگ مناسب برای دیوارها است. رنگ آمیزی ساختمان (دیوارها، سقف‌ها و …) مستلزم رعایت نکاتی است که در مورد خانه‌های کوچک از اهمیت بیشتری برخوردار هستند. با ما همراه باشید تا با اصول رنگ آمیزی خانه کوچک آشنا شوید.

اصول رنگ آمیزی خانه کوچک

 • رنگ‌های مات در مقایسه با رنگ‌های براق فضا را کوچکتر نشان می‌دهند. پس برای نقاشی خانه کوچک از رنگ‌های روشن و براق استفاده کنید.
 • استفاده از رنگ‌های روشن به بزرگ نشان دادن محیط کمک زیادی می‌کند. اما لازم نیست برای این کار تمام دیوارها را به رنگ سفید رنگ‌آمیزی کنید. شما می‌توانید در کنار سفید از سایر رنگ‌ها مثل زرد، سبز یا آبی کمرنگ هم استفاده کنید. باید بین این رنگ‌ها فضای خالی وجود داشته باشد. چون تجمع آن‌ها در کنار هم چندان زیبا نبوده و توصیه نمی‌شود.
 • انتخاب رنگ‌های تیره برای خانه‌های کوچک ممنوع نیست. اگر یکی از دیوارها با رنگ تیره پوشانده شود، توجه‌ها را به سمت خود جلب کرده و دورتر به نظر می‌رسد. این ترفند به بزرگتر به نظر رسیدن خانه کمک می‌کند. بهتر است برای راهرویی که به اتاق نشیمن ختم می‌شود رنگ تیره در نظر بگیرید. این کار باعث می‌شود بعد از عبور از راهروی تاریک فضای نشمین بزرگتر به نظر برسد.
 • برای تفکیک کردن خانه به بخش‌های مختلف از رنگ‌های متفاوت استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید بخشی را به میز کار اختصاص دهید، رنگ متفاوتی برای دیوار آن بخش در نظر بگیرید. رنگ انتخابی شما نباید با سایر دیوارها تضاد زیادی داشته باشد. بهتر است این رنگ کمی تیره‌تر یا روشن‌تر باشد.
 • رنگی که برای سقف انتخاب می‌کنید بهتر است در مقایسه با رنگ دیوارها کمی تیره‌تر باشد. چون این کار باعث می‌شود خانه بزرگتر دیده شود. در هنگام رنگ آمیزی خانه کوچک رنگ سقف را تا 35 سانتی‌متری بالای دیوار ادامه دهید. اگر برای پایین دیوار از راه راه‌های متالیک در پس زمینه روشن استفاده کنید، نتیجه کار زیباتر به نظر می‌رسد.

نقاشی ساختمان با غلطک، قلمو و یا اسپری از جمله روش‌هایی است که می‌توانید به هنگام رنگ کردن خانه‌های کوچک از آن‌ها استفاده کنید.

اصول رنگ آمیزی خانه کوچک

راهکارهایی برای بزرگتر نشان دادن خانه

 • خانه را همیشه تمیز و مرتب نگه دارید. شلوغ بودن محیط باعث می‌شود فضا کوچکتر به نظر برسد.
 • از یک نوع کفپوس برای تمام اتاق‌ها استفاده کنید. این کار با از بین بردن مرز بین اتاق‌ها باعث بزرگتر دیده شدن فضا می‌شود.
 • از خرید مبلمان‌ بزرگ با رنگ تیره خودداری کنید. بهترین نوع مبل برای آپارتمان‌های کوچک نوع ال (L) است.
 • از پرده‌های سنگین، تیره و دارای طرح‌های شلوغ استفاده نکنید.
 • فرش باید حداقل تا زیر پایه جلویی مبل‌ها را بپوشاند. فرش‌های کوچک باعث می‌شوند فضا کوچکتر به نظر برسد.
 • استفاده از آینه به روشن‌تر و بزرگتر نشان دادن خانه کمک می‌کند.

بهترین رنگ برای اتاق نشیمن، اتاق غذاخوری و آشپزخانه کوچک

هنگام رنگ کردن خانه کوچک می‌توانید برای اتاق نشمین رنگ خاکستری را در نظر بگیرید. خاکستری، یک رنگ شیک و مدرن است که بکارگیری آن در اتاق نشمین به ایجاد یک فضای دنج کمک می‌کند. برای اینکه اتاق روشن‌تر و جادارتر به نظر برسد، بهتر است طیف‌های روشن این رنگ را انتخاب کنید. استفاده از رنگ سفید در کنار خاکستری روشن به ایجاد یک نمای زیبا کمک می‌کند.

رنگ نارنجی برای اتاق‌های غذاخوری کوچک گزینه مناسبی تلقی می‌شود. رنگ‌آمیزی یکی از دیوارها با رنگ نارنجی، نتیجه مطلوبی به همراه خواهد داشت. رنگ نارنجی در القای انرژی و گرما به محیط نقش بسزایی دارد.

رنگ سفید یا طیف روشن رنگ‌های خنثی می‌توانند برای طراحی داخلی آشپزخانه های کوچک استفاده شوند. این نوع رنگ‌ها انتخاب خوبی برای روشن‌تر و بزرگتر به نظر رسیدن آشپزخانه هستند. در این نوع آشپزخانه‌ها باید میز و صندلی با دیوارها همرنگ باشد. برای اینکه فضا یکنواخت نباشد بهتر است از المان‌های رنگی در آشپزخانه استفاده کنید.

بهترین رنگ برای آشپزخانه کوچک

بهترین رنگ برای اتاق خواب و حمام کوچک

هنگامی که تصمیم به رنگ آمیزی خانه کوچک می‌گیرید، برای رنگ‌آمیزی اتاق خواب‌ها چندین گزینه پیش روی شما قرار دارد. سفید یکی از رنگ‌هایی است که می‌تواند فضای اتاق را بزرگ نشان دهد. علاوه بر این، رنگ‌های خنثی، رنگ عاجی و رنگ کرمی هم برای اتاق خواب کوچک مناسب هستند. استفاده از این رنگ‌ها به پخش شدن نور خورشید در اتاق کمک می‌کند.

برای جلوگیری از ایجاد یکنواختی در اتاق خواب از تابلو با رنگ‌های شاد استفاده کنید. علاوه بر این، فرش اتاق می‌تواند شامل رنگ‌های غالب باشد. فرش باعث ایجاد بافت و عمق در فضای اتاق می‌شود.

یکی از راهکارهایی که به بزرگتر نشان دادن حمام کمک می‌کند استفاده از کاغذ دیواری است. با نصب کاغذ دیواری طرح‌دار در حمام توجه‌ها به آن جلب می‌شود. در نتیجه، از کوچک به نظر رسیدن حمام جلوگیری خواهد شد. ذکر این نکته ضروری است که کاغذ دیواری باید فقط روی یک دیوار نصب شود. علاوه بر این، رنگ سایر دیوارهای حمام باید روشن باشد.

بهترین رنگ برای ورودی خانه‌ های کوچک

اگر خانه به صورتی طراحی شده که دارای یک ورودی جداگانه است، انتخاب رنگ باید هوشمندانه انجام شود. چون این ورودی اولین قسمتی است که افراد هنگام ورود با آن روبرو می‌شوند. رنگ آبی می‌تواند برای راهرو و ورودی خانه‌های کوچک گزینه مناسبی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ