نکات و اصول رنگ آمیزی منزل

بازگشت به وبلاگ
نکات و اصول رنگ آمیزی منزل

برای رنگ آمیزی منزل باید به نکات مختلفی توجه داشته باشید. پیش از هرکار و قبل از انتخاب رنگ دلخواه‌تان و رنگ آمیزی منزل حتما باید نواقص و ترک‌های دیوار را بپوشانید و بعد از آن با توجه به روحیه و سلیقه خود و با در نظر گرفتن دکوراسیون و لوازم منزل‌تان رنگ مناسب را برای دیوارها و سقف خانه انتخاب کنید.

نکات و اصول رنگ آمیزی منزل

نکات رنگ آمیزی سقف منزل

برخلاف انتظار همه که عموما تصور می‌کنند سقف خانه تاثیری در زیبایی آن ندارد، خوب است بدانید که سقف منزل یکی از مهم‌ترین اجزایی است که می‌تواند در زیبایی خانه تاثیرگذار باشد. در هنگام رنگ‌آمیزی سقف منزل باید به نکاتی مانند: ارتفاع سقف، میزان نور، اندازه و متراژ اتاق، سبک دکوراسیون منزل ایرانی و سلیقه شخصی صاحبان خانه توجه کرد. رنگ سقف می‌تواند در بزرگ یا کوچک دیده شدن خانه موثر باشد. اگر سقف خانه را تیره کنید اتاق شما کوچک و دنج به نظر می‌رسد. اما اگر خانه شما کوچک است باید سقف خود را روشن کنید و تا ارتفاع سقف بلندتر و متراژ اتاق بزرگتر به نظر برسد. یکی از نکات مهمی که در زمان رنگ آمیزی منزل باید به آن توجه داشته باشید قدمت خانه است. اگر در خانه‌ای قدیمی با دیوارها و سقف‌های ترک‌دار و پرآسیب زندگی می‌کنید بهتر است از رنگ‌های مات استفاده کنید تا خرابی‌ها و ترک‌ها کمتر به چشم بیاید.

نمای بیرونی ساختمان ویلایی تاثیر قابل توجهی در افزایش ارزش مادی و زیبایی بصری آن ساختمان دارد. علاوه بر این نمای بیرونی ساختمان همواره در معرض آب و باد و خاک و تغییرات جوی قرار داد و درنتیجه ضروری است که با مصالح با کیفیت ساخته شود تا از گزند تغییرات در امان بماند و زیبایی و کیفیت خود را با گذر زمان از دست ندهد.

برای طراحی نمای بیرونی ساختمان ویلایی طرح‌های مختلفی وجود دارد. برای مثال ممکن است یک ساختمان با طرح کلاسیک، مدرن، فولدینگ، سنتی و ایرانی،‌ دیکانستراکشن و غیره ساخته شود. اصولا بهترین طرح‌ها برای نمای بیرونی ساختمان طرح‌های مدرن یا کلاسیک هستند. این نوع از طرح‌ها با اکثر سلیقه‌ها سازگاری دارند. البته لازم به ذکر است که همیشه باید به فضای شهری خود و بافت شهر خود توجه داشته باشید و در انتخاب طرح مناسب برای نمای بیرونی مطابق با وضعیت جغرافیایی محلی که در آن قصد ساخت و سازدارید عمل کنید.

اگر سقف منزل را دقیقا مشابه دیوارها رنگ کنید، خانه یک‌دستی خواهید داشت که برای ایجاد تضاد در آن باید از مبلمان یا تابلوهای رنگی استفاده کنید. در مقابل اگر در خانه خود از مبلمان روشن و سفید و لوازم یک رنگ و کرم استفاده کرده‌اید می‌توانید با رنگ آمیزی سقف منزل یک تضاد زیبا ایجاد کنید. برای مثال اگر همه چیز در خانه شما سفید و روشن است می‌توانید سقف خانه را به رنگ آبی یا سبز رنگ‌آمیزی کنید.

فراموش نکنید که اگر تعداد پنجره‌های منزل‌تان کم است و یا خانه پرنوری ندارید هرگز سقف منزل را تیره نکنید چراکه موجب دلگیرشدن و تاریک‌تر شدن فضا می‌شود.

نکات رنگ آمیزی سقف منزل

رنگ آمیزی خانه های کوچک چگونه است؟

مهم‌ترین نکته‌ای که در رنگ‌آمیزی خانه‌های کوچک باید به آن توجه داشته باشید، انتخاب رنگ‌های روشن است. هرگز در خانه‌های کوچک یا کم‌نور تمام دیوارها را با رنگ‌های تیره مانند طوسی یا قهوه‌ای نپوشانید. برای مثال رنگ‌هایی مانند رنگ استخوانی، آبی و یا سبز کم‌رنگ می‌توانند گزینه‌های خوبی برای خانه‌های کوچک باشند. در رنگ ‌آمیزی منزل بهتر است از چند رنگ مختلف برای دیوارهای خانه استفاده کنید تا با ایجاد تضاد به فضای خانه خود عمق بیشتری بدهید.

رنگ آمیزی منزل های کوچک

رنگ آمیزی اتاق کودکان را چگونه انجام دهیم؟

کودکان از محیط اطراف خود انرژی می‌گیرند و خلق و خوی آن‌ها تحت تاثیر این محیط تغییر می‌کند. یکی از مهم‌ترین مسائلی که در زمان رنگ آمیزی منزل اهمیت دارد انتخاب رنگی است که با روحیات شما سازگار باشد. بسیار ضروری است که در هنگام طراحی اتاق کودک حتما برای انتخاب رنگ مناسب اتاق جستجو و بررسی‌های کافی را انجام دهید.

روانشناسی رنگ ها بر روی کودکان

پیش از انتخاب رنگ اتاق کودکان باید به خلق و خو و روحیات آن‌ها توجه کنید و با توجه به روانشناسی رنگ‌ها بهترین رنگ را برای اتاق آن‌ها انتخاب کنید. در ادامه به طور خلاصه به تاثیر رنگ‌ها و تاثیر آن‌ها بر کودکان اشاره خواهیم کرد:

رنگ زرد:

این رنگ موجب شادابی کودکان می‌شود. رنگ زرد به ایجاد تمرکز در کودکان کمک می‌کند. البته لازم به ذکر است که اگر کودک شما برای خواب دچار مشکل است و به راحتی نمی‌خوابد رنگ زرد رنگ مناسبی برای اتاق او نیست.

رنگ قرمز:

رنگ قرمز: این رنگ به عنوان یک رنگ پرانرژی شناخته می‌شود. البته باید توجه داشت که انتخاب رنگ قرمز برای اتاق کودکانی که خردسال هستند زیاد مناسب نیست. چراکه این رنگ در سنین پایین،‌ احتمال پرخاشگری را افزایش می‌دهد.

رنگ صورتی:

یکی از رنگ‌های رایج در اتاق دختران رنگ صورتی است. این رنگ به افزایش لطافت و آرامش کودک کمک می‌کند اما با این حال باید توجه داشته باشید که رنگ صورتی در برخی موارد ممکن است موجب عصبی شدن کودک شود. درنهایت خوب است بدانید که این رنگ زودتر از سایر رنگ‌ها برای کودکان تکراری می‌شود.

رنگ سبز:

این رنگ می‌تواند به شادابی و افزایش انرژی کودکان کمک کند. بهتر است از سبز روشن استفاده کنید تا برای کودک دلگیر نباشد.

رنگ آبی:

استفاده از این رنگ در کنار رنگ‌هایی مانند قرمز یا زرد ترکیب بسیار خوبی است. اگر کودک پرخاشگر یا بیش‌فعالی دارید رنگ آبی می‌تواند گزینه خوبی برای اتاق او باشد.

رنگ آمیزی منزل

رنگ آمیزی فانتزی دیوار

اگر از آن افرادی هستید که تنوع را دوست دارید و یا از انتخاب‌های خلاقانه لذت می‌برید برای رنگ ‌آمیزی منزل و رنگ آمیزی ساختمان خود می‌توانید خانه خود را به شکل فانتزی رنگ ‌آمیزی کنید. می‌توانید با وسایلی مانند نخ، ابر یا اسفنج روی دیوار خود بافت‌ ایجاد کنید و یا از ترکیب کاغذ دیواری و رنگ به طور همزمان در خانه خود استفاده کنید. در نهایت همیشه به یاد داشته باشید که برای تمیز شدن نتیجه نهایی کار بهتر است به طور همزمان همه دیوارها را رنگ نکنید و ابتدا یک دیوار را تمام کرده و پس از آن به سراغ دیوار بعدی بروید.

رنگ آمیزی منزل

آیا رنگ سقف در کوچک یا بزرگ نشان دادن خانه تاثیر دارد؟

بله، رنگ سقف می‌تواند در بزرگ یا کوچک دیده شدن خانه موثر باشد. اگر سقف خانه را تیره کنید اتاق شما کوچک و دنج به نظر می‌رسد. اما اگر خانه شما کوچک است باید سقف خود را روشن کنید و تا ارتفاع سقف بلندتر و متراژ اتاق بزرگتر به نظر برسد.

از چه رنگی برای دیوارها و سقف های ترک دار و پرآسیب باید استفاده کرد؟

بهتر است از رنگ‌های مات استفاده کنید تا خرابی‌ها و ترک‌ها کمتر به چشم بیاید.

برای رنگ آمیزی خانه های کوچک از چه رنگی استفاده کنیم؟

مهم‌ترین نکته‌ای که در رنگ‌آمیزی خانه‌های کوچک باید به آن توجه داشته باشید، انتخاب رنگ‌های روشن است. هرگز در خانه‌های کوچک یا کم‌نور تمام دیوارها را با رنگ‌های تیره مانند طوسی یا قهوه‌ای نپوشانید. برای مثال رنگ‌هایی مانند رنگ استخوانی، آبی و یا سبز کم‌رنگ می‌توانند گزینه‌های خوبی برای خانه‌های کوچک باشند.

برای رنگ آمیزی اتاق منزل باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

پیش از انتخاب رنگ اتاق کودکان باید به خلق و خو و روحیات آن‌ها توجه کنید و با توجه به روانشناسی رنگ‌ها بهترین رنگ را برای اتاق آن‌ها انتخاب کنید.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ