انواع مختلف نمای سازه ها

بازگشت به وبلاگ
انواع مختلف نمای سازه ها

نمای سازه ها بخش مهمی از هر ساختمان را تشکیل می‌دهد. نما از ساختمان در برابر عوامل جوی و اقلیمی محافظت می‌کند. در حال حاضر، از مصالح مختلف در نمای سازه ها استفاده می‌شود. متریال نمای ساختمان باید به صورتی انتخاب شود که با بافت شهر و نمای ساختمان‌های مجاور همگونی داشته باشد.

بیشتر بخوانید: طریقه صحیح طراحی داخلی آشپزخانه

ویژگی‌های لازم برای نمای سازه ها

به طور کلی، نمای ساختمانی باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

 • عایق گرما و سرما باشد: مصالح ساختمانی مختلف ضریب انتقال حرارتی متفاوتی دارند. نما باید علاوه بر زیبایی ضریب انتقال حرارتی کمی داشته باشد و بتواند به صرفه‌جویی در مصرف انرژی کمک کند.
 • عایق صوتی باشد: به خصوص در شهرهای بزرگ و پرجمعیت این ویژگی از اهمیت زیادی برخوردار است.
 • سبک باشد.
 • امکان اجرای آن در ساختمان‌های مرتفع وجود داشته باشد.
 • اجرای آن آسان باشد و امکان انجام آن در مدت زمان کوتاه وجود داشته باشد.
 • در برابر زلزله، ضربه، آتش‌سوزی و یخ‌زدگی مقاوم باشد.
 • از نمای ساختمان جدا نشود و در برابر افتادن مقاوم باشد.
 • زیبا باشد و با بافت شهر و ساختمان‌های مجاور هماهنگ باشد.
 • با شرایط محیطی و آب و هوایی منطقه سازگار باشد.

مقایسه انواع نماهای ساختمانی

نمای سنگ طبیعی:

دو نوع سنگ طبیعی شامل سنگ آهگ و سنگ آذرین در نمای سازه ها بکار می‌روند. سنگ نما باید از ویژگی‌های زیر برخوردار باشد:

 • با شرایط جوی منطقه سازگار باشد. سنگی که در مناطق سرد و مرطوب انتخاب می‌شود باید تخلخل کمی داشته باشد. چون ممکن است به علت یخ‌زدگی تخریب شود. در مناطقی که وزش طوفان شن رایج است باید سنگ انتخاب شده در برابر سایش مقاوم باشد.
 • قابلیت برش و صیقل خوردن را داشته باشد.
 • چسبندگی خوبی با ملات داشته باشد.
 • در برابر گازها و نور خورشید از ثبات رنگ برخوردار باشد.

سنگ نمای طبیعی از زیبایی و تنوع مناسبی برخوردار است. در برابر آتش‌سوزی مقاوم است. بر روی کلیه سطوح می‌توان این نما را اجرا کرد.

با این وجود، نصب سنگ زمان‌بر است و استفاده از آن به علت قیمت بالا مقرون به صرفه نیست. از سنگ‌های طبیعی نمی‌توان در دمای زیر پنج درجه سانتی‌گراد استفاده کرد. همچنین این سنگ‌ها در معرض نور خورشید به تدریج کمرنگ می‌شوند.

نمای سنگ طبیعی

نمای سنگ مصنوعی:

از سنگ‌های مصنوعی در ساختمان‌سازی، پروژه‌های عمرانی و نماهای داخلی استفاده می‌شود. سنگ‌های مصنوعی رنگ‌ها و طرح‌های متنوعی دارند و به راحتی نصب می‌شوند. از استحکام بالایی برخوردار هستند و به علت نداشتن تخلخل آب را جذب نمی‌کنند. این سنگ‌ها در مقایسه با سنگ‌های طبیعی سبک‌تر و ارزان‌تر هستند.

اما از آن‌ها نمی‌توان برای نما استفاده کرد زیرا در اثرتابش نور خورشید و شستشو، کیفیت و رنگ نمای خارجی ساختمان از دست می‌رود. همچنین مواد شیمیایی که در ساخت آن‌ها بکار رفته ممکن است سرطان‌زا باشد.

نمای سیمانی:

سیمان یکی از مصالحی است که از دیرباز برای اجرای نمای سازه ها مورد استفاده قرار گرفته است. از نظر بسیاری از افراد نمای سیمانی فاقد زیبایی بصری است.  بااین حال، این نوع نما دردنیا طرفداران خاصی دارد و یکی از نماهای جذاب شناخته می‌شود.

گرچه نمای سیمانی تنوع رنگ خاصی ندارد اما سیمان متریالی است که به افزایش ایمنی ساختمان کمک می‌کند. نمای سیمانی معمولاً در برابر زلزله و آتش‌سوزی مقاوم است.

نمای شیشه‌ای:

در حال حاضر استفاده از شیشه‌های رفلکس در نمای ساختمان‌ های مرتفع بسیار رایج است. نمای شیشه‌ای علاوه بر زیبایی به تامین نور ساختمان در طی روز کمک می‌کند. از طرف دیگر، شیشه‌های دو یا سه جداره عایق صوتی و حرارتی هستند.

سرعت اجرای نمای شیشه‌ای بالا است. استفاده از شیشه در نمای سازه ها امکان ورود نور خورشید به داخل ساختمان و همچنین امکان رویت مناظر بیرون را فراهم می‌کند.

از معایب این نما می‌توان به عبور حرارت از آن اشاره کرد که موجب اتلاف انرژی می‌شود. تبادل حرارت بین هوای گرم داخل ساختمان و سطح سرد شیشه مصرف انرژی را بالا می‌برد. همچنین نمای شیشه‌ای در برابر آتش‌سوزی و زلزله مقاوم نیست.

به طور کلی، استفاده از این نما در ساختمان‌ها مقرون به صرفه نیست. چون هزینه دو جداره کردن نمای شیشه‌ای بالا است. از طرف دیگر، هزینه‌ای که برای تعمیر و تمیز نگه داشتن این نما صرف می‌شود در مقایسه با سایر نماها بالاتر است.

نمای شیشه‌ای

نمای کامپوزیتی:

از ترکیب دو یا چند ماده کامپوزیت‌ها تولید می‌شوند که در مقایسه با اجزای تشکیل دهنده خود استحکام و دوام بالاتری دارند. ورق‌های کامپوزیت از دو لایه آلومینیوم تشکیل شده‌اند که در بین آن‌ها یک ماده معدنی پرکننده یا هسته‌ای از جنس پلاستیک قرار دارد.

ورق‌های کامپوزیت در مقایسه با سنگ، شیشه و سیمان سبک‌تر هستند و تعمیر و نگهداری آن‌ها آسان‌تر است. عایق صوتی محسوب می‌شوند و در برابر آتش‌سوزی مقاوم هستند. این ورق‌ها به صورت ثابت به نما متصل نمی‌شوند. به همین دلیل، در هنگام زلزله در جای خود حرکت می‌کنند و احتمال فرو ریختن آن‌ها کم است.

استفاده از نمای کامپوزیتی مقرون به صرفه نیست. از طرف دیگر، ورق‌های آلومینیومی در برابر شرایط جوی نامساعد مثل باد و طوفان مقاوم نیستند و تغییر شکل می‌دهند.

نمای بایرامیکس:

بایرامیکس یک پوشاننده تزیینی است که برای داخل و خارج ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. به شکل ملات است و از دانه‌های سنگ، رزین‌های طبیعی و مصنوعی تشکیل شده است. از این محصول می‌توان بر روی سطوح مختلف مثل سیمان، چوب، پلاستیک، شیشه و … استفاده کرد.

بایرامیکس از تنوع رنگ مناسبی برخوردار است. قابل شستشو است و نصب، نگهداری و تعمیر آن آسان است. اما در برابر شرایط جوی مقاومت کمی دارد و زیبایی خود را از دست می‌دهد.

نمای آجری:

از گذشته تاکنون آجر یکی از مصالحی است که برای نمای سازه ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حال حاضر، برای نمای آجری ساختمان از سیستم نمای خشک استفاده می‌شود. ویژگی این روش عدم استفاده از ملات برای اتصال آجرها به یکدیگر است.

در سیستم نمای خشک اتصال آجرها به وسیله تجهیزات فلزی مانند ریل انجام می‌شود. عدم استفاده از ملات در این سیستم سرعت اجرا را افزایش داده است.

بیشتر بخوانید: مصالح لازم برای اجرای سرامیک نمای بیرون ساختمان

نمای مونولیت:

نمای مونولیت ترکیبی از ذرات گرانیت، مرمر، کوارتز و رزین‌های خاص است. استفاده از این نما برای مجتمع‌های مسکونی بزرگ مناسب است. چون اجرای نماهای سنگی یا آجری در این نوع پروژه ها بسیار زمان‌بر است.

نمای مونولیت سبک است و در مقایسه با سایر نماها به هزینه کمتری نیاز دارد. این نما به دلیل مقاومت در برابر نفوذ آب عایق رطوبتی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ