ایده های مختلف برای طراحی ستون خانه

بازگشت به وبلاگ
ایده های مختلف برای طراحی ستون خانه

ستون، یک المان مهم در معماری ساختمان‌ها است که هم جنبه کاربردی و هم جنبه تزیینی دارد. معمولا در ساختمان‌ها دو نوع ستون وجود دارد. بعضی از ستون‌ها انتقال بار ساختمان را انجام داده و وزن سقف را به کف خانه منتقل می‌کنند. این ستون‌ها معمولا به شکل دایره یا چند گوش بوده و نمی‌توان آن‌ها را جا به جا یا حذف کرد. در مقابل، ستون‌هایی هم وجود دارند که نقشی در انتقال بار ساختمان ندارند. این ستون‌ها به عنوان یک عنصر تزیینی یا دکوراتیو به فضا اضافه می‌شوند.

ستون‌ها در اندازه‌ها و شکل‌های متنوع ساخته می‌شوند. به همین دلیل، نوع طراحی و تزیین آن‌ها با هم تفاوت داشته و گاهی اوقات بسیار سخت و پیچیده است. در این مقاله با انواع ایده های مختلف برای طراحی ستون خانه برای دکوراسیون داخلی خانه آشنا خواهید شد.

طراحی ستون خانه در دکوراسیون‌های کلاسیک و لوکس

ستون‌های دایره‌ای شکل کلاسیک، از سه بخش تشکیل شده‌اند که شامل قسمت سر، بدنه میانی و پایه است. قسمت سر و پایه ستون از بخش میانی عریض‌تر بوده و برای اضافه کردن گچ کاری نقش‌دار مناسب هستند. در خانه‌های کلاسیک طراحی و دیزاین این دو بخش بسیار مهم است.

برای طراحی سر ستون می‌توان از طرح‌های رومی یا یونانی استفاده کرد. در این نوع طراحی‌ها از برجستگی‌های ساده در اطراف سر و پایه ستون استفاده می‌شود. اگر می‌خواهید یک دکوراسیون داخلی خانه لوکس داشته باشید، سبک‌های سلطنتی یا ویکتوریایی را انتخاب کنید. طراحی‌های لوکس برای ستون‌های گرد مناسب هستند؛ چون اساس آن‌ها بر پایه شکل‌های گرد و منحنی است.

تزیین بدنه ستون از اهمیت زیادی برخوردار است. طراحی بدنه به نوع کاربری ستون بستگی دارد. اگر ستون نقش انتقال وزن را بر عهده دارد، می‌توان از پوشش‌های آجری و سنگی از جمله سنگ گرانیت و مرمر استفاده کرد. علاوه بر این، پوشش‌های گچ کاری شده و چوبی هم برای آن‌ها مناسب هستند.

طراحی ستون خانه در دکوراسیون‌های کلاسیک و لوکس

ستون‌های مرمری به دلیل درخشان بودن و وجود رگه‌های طبیعی بسیار لوکس به نظر می‌رسند. سنگ‌های گرانیتی و کوارتزی درخشش مرمر را ندارند؛ اما به اندازه مرمر زیبا هستند. برای اینکه هزینه طراحی ستون خانه کمتر شود می‌توانید به جای سنگ‌های طبیعی از سنگ‌های مصنوعی استفاده کنید.

برای ستون‌های دکوراتیو استفاده از پوشش‌های ارزان‌تر مثل شیشه، فایبرگلاس، MDF، فلز و PVC توصیه می‌شود. این عناصر به راحتی نصب شده یا برداشته می‌شوند و وزن کمی دارند. از طرف دیگر، در هنگام رنگ‌آمیزی به خوبی رنگ را جذب می‌کنند.

طراحی ستون خانه در سایر دکوراسیون‌ها

در طراحی‌های کلاسیک و روستیک، استفاده از چوب نتیجه شگفت‌انگیزی را به ارمغان می‌آورد. چوب می‌تواند هم به صورت ساده و هم به صورت منبت کاری شده در این نوع خانه‌ها بکار رود و استفاده از چوب‌های براق و جلاکاری شده بسیار عالی جواب می‌دهد. ستون‌های چوبی به دلیل زیبایی که دارند به عنوان نقطه کانونی مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین، به محض ورود به خانه توجه‌ها را به سمت خود جلب می‌کنند.

در دکوراسیون سنتی و کلاسیک، از گچ برای ساخت بدنه ستون استفاده می‌شود. طراحی ستون گچی با نقش و نگارهای جزئی در قسمت سر و پایه در مقایسه با مدل‌های چوبی یا سنگی کم هزینه‌تر است. استفاده از ستون‌های گچی در اطراف راهروها یا اپن آشپزخانه ایده مناسبی است.

در دکوراسیون مدرن و مینیمال، استفاده از بتن ظاهر را ساده و شیک نشان می‌دهد. ستون بتنی در قسمت سر، پایه و بدنه فاقد تزیینات است. برای تزیین ستون خانه‌های مدرن و مینیمال اجرای بتن اکسپوز توصیه می‌شود.

طراحی نمای ساختمان نیز اهمیت زیادی برخوردار است. برای انجام این کار و انتخاب رنگ نمای خارجی ساختمان و هر طرح و نقش دلخواه خود، می‌توانید با کارشناسان رایاکو در تماس باشید تا راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

انواع ایده ها برای طراحی ستون خانه

  • رنگ‌آمیزی ستون: یکی از ساده‌ترین و کاربردی‌ترین ایده‌ها برای طراحی ستون رنگ کردن آن است. اگر ستون نزدیک به دیوار قرار دارد، نباید رنگ انتخاب شده برای آن با رنگ دیوار تضاد داشته باشد. در صورتیکه دیوارها با کاغذ دیواری پوشانده شده‌اند، می‌توانید رنگ ستون را از بین رنگ‌های موجود در کاغذ دیواری انتخاب کنید.
رنگ آمیزی ستون خانه
  • استفاده از کاغذ دیواری: کاغذ دیواری در طراحی فضاهای داخلی نقش بسیار مهمی دارد. برای تزیین ستون خانه با کاغذ دیواری می‌توانید از طرح‌های ‌ساده یا سه بعدی استفاده کنید.
  • تزیین ستون با پوستر: اگر ستون نزدیک پاسیو قرار دارد، برای تزیین آن از پوسترهایی با مناظر طبیعی استفاده کنید. در صورتیکه ستونی در اتاق فرزندتان وجود دارد، استفاده از پوسترهای فانتزی ایده مناسبی است.
  • تزیین ستون با گیاهان: ستون‌های وسط خانه محل مناسبی برای ایجاد دیوار سبز هستند. دیوار سبز، به ایجاد طراوت و شادابی در فضای داخلی خانه کمک می‌کند.
  • تزیین ستون با کاشی: شما می‌توانید با استفاده از کاشی‌های استخری تزیینات زیبایی را به ستون خانه اضافه کنید. ابعاد این کاشی‌ها یک در یک سانتی‌متر است.
  • طراحی ستون با کناف: کناف، یک نوع صفحه روکش‌دار گچی است که از استحکام و انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار است.
  • تزیین ستون با دیوارکوب: استفاده از دیوارکوب برای طراحی‌های مدرن و کلاسیک مناسب است. در این روش، ستون‌ها با نصب دیوارکوب و بشقاب‌های دیواری تزیین می‌شوند.
  • طراحی ستون با آلومینیوم: استفاده از ورق‌های آلومینیومی برای طراحی ستون‌ ها یک تکنیک جدید است. در این روش، از ورق‌های آلومینیومی که دارای طرح‌های برجسته یا فرو رفته هستند، استفاده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ