طراحی و اجرای دکوراسیون اداری

بازگشت به وبلاگ
طراحی و اجرای دکوراسیون اداری

از آنجایی که بخش زیادی از طول روز در محیط کار سپری می‌شود، توجه به آن دغدغه بسیاری از ماست. استفاده از رنگ و کاغذ دیواری‌های متنوع برای ایجاد انگیزه در روحیه خود، کارمندان و مشتریان و استفاده از مبلمان و وسایلی که راحتی و زیبایی را به دنبال دارند و نورپردازی و تاثیر آن بر محیط و حتی به کار بردن گیاهان، همه و همه در دنیای امروز به دانش و علم دکوراسیون نیاز دارد. محیط کار، خانه دوم ماست و برای زیبایی آن باید گام برداریم.

اصول استفاده از رنگ ها در محیط اداری

کمی با رنگ‌ها آشنا شوید تا تصمیم گیری در انتخاب رنگ آمیزی ساختمان اداری برای شما آسان شود:

رنگ قرمز :

نشانه جشن، شانس، لوکس، جدید بودن، شجاعت، خوش شانسی علاقه و آتش و هیجان است. در طرح‌های تجاری استفاده از مبلمان چرمی قرمز در فضایی کاملا سفید همراه با آویزهای قرمز آنچنان تماشایی خواهد بود که هر کس را محو رنگ‌ها می‌کند برای مثال می‌توان در سالن آرایشی و اتاق‌های پرو از این رنگ استفاده کرد.

رنگ سبز :

اجتماعی بودن، ظرافت، پیچیدگی، سنت و گران بودن را می‌رساند از طرفی سبز آرامش، آسایش، خنکی، رفع خستگی، امنیت را به همراه دارد. رنگ سبز عموما با بنفش و نقره‌ای به کار می‌رود.

سبز به دلیل خنثی بودن برای طراحی دکوراسیون داخلی فوق العاده است اما در نظر داشته باشید رنگ پوست را به خوبی انعکاس نمی دهد پس بهتر است از آن در سالن‌های پوست و زیبایی و فروشگاه‌های لباس استفاده نکنید.

قهوه ای :

نشانه زمین، طبیعت خاکی، هوش، استحکام، محافظه کاری و غنی بودن است. همینطور آسایش، خونسردی و پایداری را می‌رساند. رنگ قهوه‌ای در کنار زرد، سفید و صورتی چرک به کار می‌رود.

مشکی :

نشان دهنده سوگواری، بیماری، پیچیدگی، سردی، دوری، خستگی و راز است و از طرفی نشانه قدرت، شان و مقام است. مشکی به تنهایی به عنوان رنگ دیوار چندان مرسوم نیست ولی برای کف پوش آمیخته با سفید پیشنهاد خوبی است. مشکی با رنگ‌های متالیک طلایی، نقره‌ای، مسی و برنج جلوه عالی دارد.

نارنجی :

رنگ نارنجی سراسر انرژی  و گرما بخش و تحریک انگیز می باشد و رنگ مناسبی برای محل کار به شمار می آید. و از بین رنگ‌ها، رنگ نارنجی مناسبترین رنگ برای اجتماعات، کلاس درس است. این رنگ با رنگ‌های سبز، زرد، آبی، ارغوانی، سیاه، صورتی، قرمز ترکیب می‌شود.

زرد :

رنگ سرخوشی، گرما است و با رنگ‌های قرمز، نارنجی، گلبهی همراه می‌شود. رنگ زرد برای مغازه‌های کوچک توصیه می‌شود اما در نظر داشته باشید که زرد به تنهایی باعث تند مزاجی می‌شود پس آن را با رنگ‌های دیگر ترکیب کنید.

آبی :

آبی به آرامش و سکوت شهرت دارد. طیف‌های مختلف از آبی هر یک کاربردهای ویژه خود را دارند. رنگ آبی با زرد، طلایی، قرمز، نارنجی، سبز ترکیب می‌شود. آبی مناسب قسمت پذیرش، محیط رسمی است.

رنگ بنفش :

رنگ بنفش یک امدادگر رنگی برای جلوه بیشتر محسوب می‌شود. که با رنگ‌های طلایی، لیمویی، گوجه‌ای، خاکستری، سبز می‌توان ترکیب کرد. بنفش رنگ خلاقی است و در محیط کار و آموزش کارایی زیادی دارد.

صورتی :

این رنگ موجب تضعیف عضلات، شیرین کامی و شوخ طبعی می‌شود. همینطور صورتی رنگ گرم، آرامش بخش، ظریف، تجملاتی است. و اغلب با رنگ قهوه ایی شکلاتی جلوه می‌کند.

نورپردازی در دکوراسیون اداری

قطع به یقین نمی‌توان تاثیر نور را در دکوراسیون نادیده گرفت. در قدم بعدی با نور پردازی آشنا می‌شویم اگر محیط کار دارای نور کافی و طبیعی نباشد باید از نور مصنوعی استفاده کرد امروزه از نورپردازی توکار برای درخشندگی بیشتر محیط استفاده می‌کنند. تعداد منابع نوری مناسب را برای محیط خود مشخص کنید. نور کم باعث خستگی چشم و کاهش انرژی خواهد شد.

نور کم باعث آزار چشم افراد می شود. در ادارات و ساختمان های بزرگ باید نورپردازی به گونه‌ای باشد که تمام نقاط محیط دارای نور یکسان باشد. پس تمام محیط را روشن سازی کنید. اگر مورد تاکیدی در محیط کار دارید با نورپردازی ویژه آن را برجسته تر جلوه دهید. برای زیبا سازی محیط و ایجاد درخشندگی مکان و گوشه‌های خاصی را در نظر بگیرید.

نورپردازی دکوراسیون اداری

سبک های چیدمان دکوراسیون اداری

 حالا برای ادامه کار نیاز داریم تا سبک‌های مختلف را بشناسیم. در اینجا برای ایجاد ایده چند نمونه از سبک‌ها را معرفی می‌کنیم.

  • سبک ایرانی دارای ویژگی‌های خاص خود است. ویژگی‌هایی چون طراحی مناسب، محاسبات دقیق، فرم درست پوشش، رعایت مسایل فنی و علمی
  • سبک مینیمالیسم : یک مکتب هنری که اساس آثار خود را بر پایه سادگی و خالی از پیچیدگی معمول فلسفی بنیان گذاشته است. رنگ‌های مورد استفاده در این سبک ممکن است خیلی تیره و خسته کننده یا خیلی روشن باشد. اجزای مورد استفاده با اشکال هندسی مثل مربع و دایره و مستطیل است.
  • سبک کلاسیک : این سبک یک سبک توسعه یافته، با جزییات و ریزه کاری های فراوان که در ساختار مبلمان و وسایل روشنایی و … یافت می‌شود و عموما لوازم حکاکی شده و منبت کاری در آن دیده می‌شود.
  • سبک ماوریک : این سبک بخشی از سبک مدرن است. این سبک مبتکرانه، نوین، غیرمعمول، خلاف عرف و بدون قانون است. از وسایل و اجزای هم پوشان استفاده می‌شود. رنگ‌ها کاملا تصادفی انتخاب می شوند.
  • سبک ژاپنی : تمیز بودن، کم کردن جزییات، سادگی از صفات بارز این سبک است.فریم قالب در آن مربع است.
  • سبک مونو کروماتیک : یکی از آسان ترین سبک‌هایی است که یک تازه وارد نیز می‌تواند آن را ایجاد کند. این سبک به سادگی از کنار هم قرار دادن اشیا یک رنگ می‌توان به یک تعادل مناسب این سبک رسید.

سبک‌های دیگری چون هندی، فرانسوی، انگلیسی، رومی باستان و… نیز هستند که هر یک زیبایی خود را دارند و می‌توانند الهام بخش باشند.

طراحی دکوراسیون اداری شیک و مدرن


استفاده از گیاهان و تابلوها در دکوراسیون اداری

برای زیباسازی و تزئینات دفتر کار می‌توانید از انواع تابلوها و قاب عکس‌های تزئینی یا گیاهان طبیعی استفاده کنید. شاید به نظر این موارد کم و ناچیز به نظر برسند اما وقتی در کنار ترکیب کلی قرار می‌گیرند، یکی از سبک‌های دکوراسیون را رقم زده و محیط را چندین برابر زیباتر می‌کنند.

انتخاب مبلمان اداری

انتخاب مبلمان و کلیه وسایل‌هایی که با کارمندان، کارشناسان و مدیران در ارتباط است هم از لحاظ زیبایی و هم از لحاظ سلامت جسمانی حائز اهمیت است. به یاد داشته باشید از مبلمان و میز تحریر و…ارگونومیک استفاده کنید.

در اداره‌های خصوصی انتخاب رنگ آزادانه انجام می‌شود و می‌توانید طبق سبک و رنگ‌هایی که مطالعه کردید انتخاب کنید.

عامل مهم دیگری هم توجه کرد که اغلب نادیده گرفته می‌شود، پنهان کردن سیم‌های پشت و روی میز تاثیر زیادی بروی ظاهر دکوراسیون می‌گذارد. این سیم‌ها اگر سازمان دهی نشوند فضا را بسیار بهم ریخته و نامرتب نشان می‌دهند.

رنگ های برند تجاری خود را ادغام کنید

در هنگام انتخاب یک رنگ برای فضای خود از رنگ‌های برند خود نیز استفاده کنید تا فضای شما از سبک منسجمی برخوردار باشد

با فرش ها فضای مختلف ترسیم کنید

فرش‌ها روش خوبی برای ترسیم فضاهای مختلف بدون ایجاد موانع هستند. اگر دفتر کار شما کوچک است فرش را در زیر مبلمان قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ