۱۰ نکته برای دکوراسیون یک اتاق خواب زیبا

بازگشت به وبلاگ
۱۰ نکته برای دکوراسیون یک اتاق خواب زیبا

اتاق خواب یک مکان دنج و ایمن شخصی است که بیانکننده رنگها، احساسات و وسایل مورد علاقه شماست. برای تغییر دکوراسیون اتاق خواب خود و تبدیل آن به یک اتاق زیبا به این قوانین مهم دقت کنید:

از رنگ‌ها ملایم استفاده کنید

به جای استفاده از رنگ‌های اولیه (مانند: زرد، قرمز، آبی) آن هم از نوع تندش، از سایه‌های آرامش‌بخش و یک رنگ تسکین‌دهنده در طیف‌های مختلف استفاده کنید. تئوری رنگ‌ها را به خاطر داشته باشید: پرده‌های ملایم رنگ آبی، بنفش کم‌رنگ و یا سبز، رنگ‌های ملایم و آرامش‌دهنده هستند. استفاده از رنگ‌های باشکوه سنگ‌های قیمتی مانند: زمرد، یاقوت و…فضایی پر از آسایش و گرمی برای شما فراهم خواهد کرد. یعنی رنگ‌هایی مانند: قهوه‌ای نان تست، اناری بسیار روشن و یا زرد یاقوتی. از طیف‌های پایین رنگ‌های مورد علاقه خود در اتاق خواب استفاده کنید. به عنوان مثال در مورد رنگ نارنجی، به جای استفاده از رنگی شبیه به رنگ میوه نارنگی، از رنگی شبیه به رنگ کدو تنبل استفاده کنید. استفاده از کاتالوگ رنگ ساختمان جدید به دامنه انتخاب رنگی شما را بیشتر می‌کنند.

سقف اتاق خواب خود را فراموش نکنید!

سقف اتاق خواب پنجمین دیوار اتاق شماست. زمانی که روی تخت خود دراز می‌کشید آیا یک سطح بی روح و خالی را مشاهده می‌کنید؟‌ به سقف اتاق خود طرح‌های ساده و رنگ‌های ملایم و لطیف اضافه کنید. رنگ سقف باید اندکی روشن‌تر از رنگ دیوارها باشد. این کار باعث می‌شود سقف کوتاه‌تر به نظر برسد و فضایی راحت‌تر و صمیمانه‌تر ایجاد کند.

راه‌حل دیگر برای تزئین سقف اتاق خواب، استفاده از شابلون برای ایجاد طرح‌های دلخواه و یا کاغذ دیواری و یا نقاشی ساختمان با غلطک می‌باشد. و یا اینکه از المان‌های معماری و قالب‌های مختلف مانند قرنیزها و یا نقاشی استفاده کنید. برای لوکس شدن سقف اتاق خواب نیز می‌توانید از رنگ نقره‌ای همراه با رگه‌هایی از طیف‌های دیگر نقره‌ای استفاده کنید. یا اینکه با پارچه‌های شیک که از سقف آویزان شده‌اند تخت خود را مانند یک خیمه زیبا بپوشایند. انجام این کارها فضایی احساسی و گرم را برای شما ایجاد خواهد کرد. با استفاده از لوسترهای کریستالی، حباب‌ها و یا آویزهای تزئینی دیگر نیز می‌توانید طرح‌های زیبایی در اتاق خواب خود ایجاد کنید.

اتاق خواب خود را ساده تزئین کنید

مهم نیست چه نوع دکوری برای اتاق خواب خود انتخاب می‌کنید، در نهایت باید کاری کنید که اتاق خواب شما ساده، زیبا و دنج به نظر برسد. برای حرکت راحت‌تر در اتاق خواب حداقل ۳ قدم بین تخت‌خواب و دیوارهای کنارش و یا مبلمان، فضای آزاد در نظر بگیرید. همچنین حداقل دو قدم فضای آزاد بین تخت‌خواب و کمدها و یا میز فضا ایجاد کنید. اگر برای رفتن از حمام به سمت کمد لباس‌ها مجبور هستید از تخت عبور کنید یا آن را دور بزنید، شاید بهتر باشد جای تخت را کمی عوض کنید.

مواردی مانند: تخت‌خواب، میز یا میزهای کناری تخت، کمد و یک صندلی وسایل لازم در یک اتاق خواب هستند از به کاربردن وسایل اضافه‌ خودداری کنید. می‌توانید کشوهایی هم در کمد لباس‌های خود تعبیه کنید.

وسایل تزئینی دیگر را به حداقل کاهش دهید. و با این تعداد کم یک دکوراسیون داخلی خانه زیبا درست کنید. بدین منظور استفاده از چند عکس خانوادگی، چند گل و شمع می‌تواند به شما کمک کند.

وسایل چوبی را با توجه به ابعاد اتاق خواب تهیه کنید

هنگامی که قصد خرید ملزومات چوبی، مانند تخت‌خواب، مبل، میز و… را برای اتاق خواب خود دارید ابتدا به خوبی اتاق خود را بررسی و اندازه‌گیری کنید. این ملزومات چوبی باید اندازه‌ای کاملا متناسب با اتاقی که در آن قرار می‌گیرند را داشته باشند. از خریدن تخت یا کمدهای سنگین و بزرگ برای یک اتاق خواب کوچک خودداری کنید. اگر سقف اتاقتان بلند است بهتر  است از تخت‌هایی استفاده کنید که تاج بلندتری دارند. این کار باعث می‌شود سقف کوتاه‌تر از آنچه هست به نظر آید.

همچنین اگر اتاق خواب بزرگی دارید هم باید ملزومات متناسب با آن را تهیه کنید. می‌توانید یک صندلی یا پاف را در اتاق قرار دهید و یا تکه‌ای از این ملزومات چوبی را در انتهای تخت خود قرار دهید. وسایل چوبی و دیگر وسائل تزئینی دیگر اگر کوچک باشند در یک اتاق بزرگ به چشم نمی‌آیند و نامناسب به نظر می‌رسند.

مکان‌هایی برای قرار دادن وسایل خود ایجاد کنید

برای داشتن یک اتاق خواب آرامش‌بخش وسایل را تا حد ممکن از نظر پنهان کنید. بدین ترتیب اتاق شما بسیار آرام و دلباز به نظر خواهد رسید. بدین منظور:

  • یک میز کشودار کنار تخت خود قرار دهید تا بتوانید عینک مطالعه، کتاب‌ها و کرمی که روزانه استفاده می‌کنید را در آن قرار دهید تا علاوه بر اینکه در دسترس باشند، از نظر هم پنهان باشند. برای اینکه جای بیشتری داشته باشید می‌توانید از میزهایی که روکشی روی آن قرار می‌گیرد و می‌توان در زیر آن روکش وسایلی قرار دارد و یا یک کمد کوچک کشودار استفاده کنید.
  • از یک صندوق یا جعبه در انتهای تخت استفاده کنید تا بتوانید ملحفه،‌ پتو و بالش‌های اضافی را در آن قرار دهید.
  • برای اینکه به راحتی به کتاب‌ها و یا وسایل دیگری که زیاد استفاده می‌کنید دسترسی بهتری داشته باشید می‌توانید از تخت‌هایی با تاج‌های قفسه‌دار استفاده کنید.
  • می‌توانید با سفارش یک کمد اختصاصی لباس، حداکثر استفاده از فضایی که به آن اختصاص داده‌اید را ببرید.
  • جعبه‌هایی کم‌ارتفاع در زیر تخت قرار دهید و آن‌ها را با ملحفه‌ای زیبا که روی تخت قرار می‌گیرد بپوشانید.

گوشه‌ای خصوصی و شخصی در اتاق خود ایجاد کنید

با ایجاد یک مکان آرام برای نشستن و مطالعه به خود هدیه‌ای بزرگ بدهید. فضایی بسیار راحت برای مطالعه و یا استراحت با یک صندلی راحتی و یک میز کوچک که پاها بتوانند روی آن قرار گیرند در انتهای تخت خود و یا در گوشه‌ای از اتاق ایجاد کنید.

اگر اتاق شما پنجره دارد می‌توانید یک صندلی روبه‌روی آن قرار دهید و از منظره بیرون و نور طبیعی لذت ببرید.

استفاده از ملحفه‌های با کیفیت و زیبا

اتاق خواب خود را با ملحفه‌های زیبا و با کیفیت مزین کنید. هیچ چیزی مانند ملحفه‌های زیبا حس راحتی را در اتاق خواب ایجاد نمی‌کند. ملحفه‌های ۱۰۰ درصد کتان و با تار پودی کمتر از ۳۵۰ رشته در هر اینچ استفاده کنید. ملحفه‌های با کیفیت خود را به خشک‌شویی بدهید تا به صورت حرفه‌ای شسته و اتو شوند. این کار با اینکه هزینه‌ زیادی ندارد ولی اتاق خواب شما را بسیار مجلل نشان خواهد داد.

می‌توانید از پارچه‌هایی که حس بسیار خوبی ایجاد می‌کنند در موارد دیگری هم استفاده کنید. به عنوان مثال می‌توانید با استفاده از پارچه‌های پرزدار لطیف و نرم و یا ترمه، دسته صندلی مطالعه را بپوشانید، یا با پارچه‌های ابریشمی یا کاموایی دیوار را تزئین کنید. یا اینکه با پارچه ابریشمی یک خیمه زیبا روی تخت خود ایجاد کنید و یا اینکه یک مخمل روی زمین پهن کنید.

پنجره را بپوشانید

پوشاندن پنجره به نحوی زیبا کمک می‌کند تا پنجره و منظره آن را قاب‌بندی کنید و گام دیگری برای رنگ‌آمیزی و طراحی زیبای اتاق ‌خواب خود بردارید. اگر پرده‌های حریری نرم که نور از آن‌ها رد می‌شوند را ترجیح می‌دهید همزمان از یک روکش غلطکی مات هم استفاده کنید تا شب‌ها آن را کشیده و علاوه بر حفظ حریم خصوصی، از ورود نور نیز جلوگیری کنید. اگر قصد دارید گاهی دیرتر هم از خواب بیدار شوید این پرده مات می‌تواند از ورود نور خورشید جلوگیری کند.

می‌توانید از پارچه‌هایی که حس بسیار خوبی ایجاد می‌کنند در موارد دیگری هم استفاده کنید. به عنوان مثال می‌توانید با استفاده از پارچه‌های پرزدار لطیف و نرم و یا ترمه، دسته صندلی مطالعه را بپوشانید، یا با پارچه‌های ابریشمی یا کاموایی دیوار را تزئین کنید. یا اینکه با پارچه ابریشمی یک خیمه زیبا روی تخت خود ایجاد کنید و یا اینکه یک مخمل روی زمین پهن کنید.

از چند مدل نورپردازی در اتاق خواب استفاده کنید

بسیار خوب است که اگر بتوانید نور پردازی اتاق خواب خود را به سادگی تغییر دهید. به عنوان مثال بتوانید گاهی کل اتاق را روشن کنید. یا گاهی فقط از یک لامپ کوچک برای مطالعه یا کارهای شبیه به آن استفاده کنید. و یا از لامپ‌هایی که روی تابلوها و وسایل تزئینی نصب شده اند برای جلب توجه و زیبایی بیشتر استفاده کنید.

برای مطالعه می‌توانید از یک چراغ مطالعه با بازوی متحرک استفاده کنید. بهتر است برای این لامپ‌ها کلیدهای مجزا قرار دهید تا در صورت لزوم از هرکدام که خواستید استفاده کنید و بقیه را خاموش کنید.

اتاق خواب خود همیشه دنج نگاه دارید

سعی کنید با یک نظم شخصی، موبایل، کامپیوتر، تلویزیون و ماشین‌آلات ورزشی خود را خارج از اتاق خواب نگاه دارید. بدین ترتیب یک مکان محبوب برای استراحت و ریکاوری خود ایجاد کرده‌اید. حتما از داشتن اتاقی مخصوص مطالعه، خواب و یا گذراندن وقت با همسرتان خشنود خواهید بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ